Jak uniknąć chaosu na sali weselnej? Organizacja to podstawa!

Ceremonia ślubna może przybierać najróżniejsze postaci – od hucznych imprez po kameralne party w ogrodzie. Jedno jest pewne – aby udała się w stu procentach, nie obędzie się bez przemyślanej organizacji. Zastanawiasz się, jak o nią zadbać? Sprawdź kilka sprawdzonych pomysłów!

Przygotowanie zaproszeń, dobór sali, menu, zespołu i fotografa to kluczowe aspekty organizacji wesela. Nie zapominajmy jednak, że tuż przed samą ceremonią trzeba zadbać również o odpowiednie przygotowanie sali. Nie tylko w kontekście dekoracji, ale również rozmieszczenia gości przy stołach. To właśnie ono może zadecydować o tym, czy impreza koniec końców okaże się udana!

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Po potwierdzeniu przez gości uczestnictwa w imprezie i opłaceniu miejsc czas zastanowić się nad ceną winietek ślubnych i ich stylem. Przed ich zamówieniem – zwłaszcza jeśli planujesz wydrukować personalia, zamiast wypisywać je ręcznie – upewnij się co do imion i nazwisk osób towarzyszących. Na każdej winietce powinno znaleźć się imię i nazwisko, nawet jeśli nie znamy osoby, która pojawi się na imprezie. Użycie frazy „osoba towarzysząca” jest całkowicie dopuszczalne na zaproszeniach, jednak umieszczenie jej na winietce oznacza niestety faux-pas.

Jak wybrać winietki na wesele?

W sklepach oferujących zaproszenia i dodatki ślubne zazwyczaj można znaleźć trzy rodzaje winietek ślubnych. Te tradycyjne zazwyczaj przyjmują formę stojącego kartonika opatrzonego dekoracją i danymi personalnymi. Innym rodzajem są winietki dla gości ze szpilką do wbijania. Ostatnim popularnym rodzajem winietek są te w formie przypinek. Można rozmieścić je na stołach – goście, po zlokalizowaniu swojego miejsca, będą mogli przypiąć je do ubrań bądź zachować na pamiątkę. To ciekawe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej par. Wysokiej jakości winietki ślubne znajdziesz w artMa.

Jakie winietki ślubne wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na gotowy szablon, zadbaj o to, by szedł on w parze z dekoracjami i motywem przewodnim wesela. W wielu przypadkach para młoda wybiera zestaw winiet i zaproszeń, dzięki czemu mogą zachować najwyższy poziom spójności. Możesz wybrać winietki weselne wypisywane ręcznie lub z personaliami drukowanymi. Te pierwsze dobrze sprawdzą się, jeśli do końca nie masz pewności co do obecności wszystkich gości. Drugie jednak gwarantują lepszą czytelność.

Tablica z rozmieszczeniem stołów – czy warto?

Wizytówki na stół weselny to nie wszystko. Nawet jeśli rozmieścisz je na stołach, goście wciąż mogą mieć problem ze zlokalizowaniem swojego miejsca, zwłaszcza jeśli to duża impreza. Dlatego niezbędnym elementem jest również plan stołów weselnych, najczęściej prezentowany pod postacią tablicy umieszczonej w widocznym miejscu. Znajdują się na nim imiona i nazwiska gości wraz z przyporządkowanymi miejscami. W ten sposób mogą oni mniej więcej je zlokalizować – szukanie wyłącznie po winietkach mogłoby doprowadzić do chaosu i tłoku.

Jeden stół czy kilka stołów – co wybrać?

Na organizację sali istotny wpływ ma również wybór stołów. Popularnym wyborem jest ustawienie jednego długiego stołu z kilku. Ciągnie się on wzdłuż boków sali, a pośrodku pozostaje sporo miejsca na parkiet. Inni wolą z kolei rozmieścić po sali wiele okrągłych, kilkuosobowych stołów. Takie rozwiązanie może stworzyć nieco bardziej intymną, elegancką atmosferę. Nie ma jednoznacznej zasady co do doboru stołów – należy mieć na uwadze przede wszystkim wymiary sali, umiejscowienie parkietu i stanowiska dla zespołu lub dja.