Z roku na rok znaczenie i popularność zyskuje szara farba do drewna. Wynika to z tego, że bardzo dobrze pasuje do wszelkich drewnianych elementów w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. Szara farba do drewna na zewnątrz lub jasno szara farba do drewna sprawdza się zarówno do malowania mebli, jak i malowania płotów i ogrodzeń drewnianych. Oczywiście zdecydowanie bardziej od błyszczącej farby sprawdzi się tutaj matowa farba do drewna, bo niekoniecznie meble muszą przyciągać taką uwagę jak meble barokowe w luksusowym wnętrzu. Trzeba też zastanowić się jaka będzie najlepsza farba do drewna, która ochroni drewno przed warunkami na zewnątrz.

Malowanie drewna na zewnątrz jest w pewnym sensie wyzwaniem, ponieważ niezmiernie ważne jest umiejętne i drobiazgowe rozprowadzenie farby po całej powierzchni mebla lub drewnianego płotu. Farby do drewna posiadają różne parametry i wymagają odpowiedniej liczby cyklów nakładania warstw farby na drewno. Farby zewnętrzne do drewna chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, owadami, mchem i innymi czynnikami na które narażone jest drewno w ciągu czasu bytowania w ogrodzie. Farby do drewna na zewnątrz muszą być więc wyraźnie trwalsze i odporniejsze od farb, które stosuje się do pomieszczeń. Tak samo jak farba do parkietu, farba do malowania drewna w ogrodzie musi być odporna na działanie czynników mechanicznych. Dobrą farbę do drewna można rozpoznać już na etapie malowania, jeśli w jego trakcie pojawiają się pęcherze będzie to znaczyć, że w niedalekiej przyszłości taka farba do drewna będzie mieć tendencję do łuszczenia się. Eksperci zalecają zwykle farby firmy beckers do drewna, ponieważ te mniej znanych producentów, mimo że z ekonomicznego punktu widzenia są bardziej opłacalne, to mogą nie przetrwać próby czasu. Przykładowo biała farba do drewna może poszarzeć i mieć barwę zupełnie inną od tej początkowej, jeszcze bardziej dobitniej będzie to widać w przypadku złotej farby do drewna. Jeśli więc już decydujemy się na tańszą alternatywę to warto postawić na transparentną farbę do drewna, bo tam upływ czasu będzie mniej widoczny. Należy podkreślić, że kolorowe farby do drewna dobrego producenta nie mają tendencji do blaknięcia, więc jeśli tylko możemy pozwolić sobie na komfort wyboru to tylko taka farba do drewna, kolory powinny utrzymać się przez lata. Zwykle najdroższa jest biala farba do drewna, ale utrzymująca się biel przez wiele lat może nam wynagrodzić koszty jakie zainwestowaliśmy w dobrą jakościowo farbę białą do drewna. Farba do drewna biała powinna mieć indeks białości powłoki bliski wartości 100. Indeks ten mają białe farby do drewna, kolory nie dysponują żadnym podobnym indeksem. Do malowania drewna użyć więc możemy farby z wysokim wskaźnikiem białości i małym indeksem zażółcenia, który to indeks wskazuje domieszkę barwy żółtej.

Szara farba do malowania na zewnątrz

Farby do drewna zewnętrzne są zwykle umiejscowione w specjalnym miejscu w każdym sklepie z farbami, więc trudno się pomylić. Dodatkowo profesjonalny sprzedawca potrafi doradzić i wskazać właściwe farby do malowania drewna w zależności od pomieszczenia lub mebla na jakim chcemy ich użyć. Z pewnością może też doradzić właściwą farbę ekologiczną do drewna, która chroni środowisko i jest bezpieczna dla domowników dzięki braku szkodliwych substancji i generująca mniej nieprzyjemnego zapachu. Farby do malowania drewna na zewnątrz niekoniecznie muszą być ekologiczne, ale z pewnością te do malowania w środku powinny mieć taką cechę, która pozwoli poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem w zdecydowanie łatwiejszy sposób.