Rozwód - na co należy się przygotować?

Statystyki dla Polski są zatrważające - każdego roku polskie sądy ogłaszają ok. 50 000 rozwodów rocznie. Jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że ślubów zawiera się ok. 150 000, to trzeba przyznać, że liczba rozpadów małżeństw jest duża. Jeżeli ktoś stanął przed koniecznością zakończenia swojego małżeństwa, powinien się do tego przygotować. Rozwód i to co będzie się działo na sali sądowej, dla wielu może okazać się nie lada zaskoczeniem.

Definitywne rozwiązanie małżeństwa

Rozwód może zostać orzeczony tylko i wyłącznie na mowy wyroku wydanego przez sąd okręgowy przynależny dla miejsca zamieszkania jednej ze stron. Ogłoszony wyrok sprawia, że ustają prawa i obowiązki małżonków względem siebie. Chyba, że zostanie ogłoszony obowiązek małżeński między rozwiedzionymi małżonkami - jednak są to sytuacje wyjątkowe. Dlaczego tak często dochodzi do rozwodów? Głównymi przyczynami są:

 • zdrada małżeńska,
 • nałogi,
 • niegospodarność,
 • uchylanie się od pracy,
 • niechęć do posiadania dzieci lub powiększenia rodziny itd.

Tych powodów może być wiele. Można być jednak pewnym tego, że adwokat rozwodowy będzie o to pytał. Nie ma co oszukiwać takiej osoby, wymyślając banały na poczekaniu. Trzeba powiedzieć dokładnie w czym rzecz, ponieważ będzie to miało m.in. wpływ na to, jak będzie wyglądać pismo rozwodowe.

Rodzaje rozwodów

Prawnik, który na co dzień ma do czynienia z takimi sprawami, będzie dochodził przyczyn z tego względu, że wpłynie to na formę rozstania małżeńskiego. W polskim prawodawstwie ma się bowiem do czynienia z kilkoma rodzajami rozwodów:

 • rozwód z orzekaniem o winie,
 • rozwód bez orzekania o winie,
 • rozwód z małoletnimi dziećmi,
 • rozwód bez małoletnich dzieci,
 • rozwód bez podziału majątku,
 • rozwód z podziałem majątku.

Jeżeli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy, nie będzie wiedział nawet jak ma sporządzić pismo rozwodowe. To fakt, że internet obfituje od gotowych wzorów, jakimi można się posłużyć. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każde małżeństwo jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Tym bardziej więc potrzebna jest pomoc adwokata rozwodowego, który biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, pomoże w prawidłowy sposób poprowadzić całą sprawę.

Sprawa o zakończenie małżeństwa

Czy da się powiedzieć, ile trwa rozwód? Nie. Wpływ ma na to kilka czynników. M.in.to, z jakim rodzajem rozwodu ma się do czynienia. Najszybciej trwają rozwody bez orzekania o winie. Koniecznością jest jednak zaznaczenie w piśmie, że małżonkowie (już niedługo byli) są dogadani w każdej z kwestii i nie będą wnosili więcej żadnych wzajemnych żali. W takich przypadkach rozprawa sądowa może zostać wyznaczona nawet w ciągu kilkunastu następnych tygodni.

Każdy inny rodzaj rozwodu może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko bowiem zależy od żądań każdej ze stron.

Pandemia koronawirusa, która dała się mocno we znaki na całym świecie sprawiła, że wiele rozpraw sądowych zostało opóźnionych. Więc tak naprawdę nigdy nie można spodziewać się tego, ile takie rozwody będą trwać.

Dobry adwokat od rozwodów

Bez względu na rodzaj sprawy, czy też czas jej trwania, potrzebny będzie prawnik, który będzie reprezentował swojego klienta przed sądem. Zarówno mowa tu o osobie, jaka wnosi pismo o rozwód, jak również tej drugiej. Osoby, którym zależy na dobrym adwokacie, mogą zgłosić się do kancelarii, której oferta, jak również dane kontaktowe, udostępnione są na stronie adwokatslask.pl/adwokat-rozwody-katowice. Powierzenie swoich spraw rozwodowych adwokatowi z doświadczeniem pokazuje, że ktoś w sposób świadomy podchodzi do tego tematu.