Impregnacja skórzanego obuwia

Zakup obuwia skórzanego damskiego potrafi być inwestycją na kilka dobrych lat. Są to buty, które cechują się eleganckim wyglądem, niesamowitą wygodą oraz ponadczasowym stylem. Warto jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. W jaki więc sposób powinniśmy dbać o nasze skórzane buty? Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, które pomogą wam poprawić kondycję obuwia.

Odpowiedni rozmiar

Przede wszystkim powinniśmy dobrać odpowiedni rozmiar obuwia skórzanego damskiego. Naturalna skóra cechuje się wysoką elastycznością, dlatego po pewnym czasie rozciąga się ona. Najlepiej jest przymierzyć skórzane buty po południu, kiedy nasze nogi są już zmęczone i lekko opuchnięte. Czasami zdarza się tak, że buty mierzone porankiem okazują się później za małe.

Skórzane obuwie jest także podatne na deformację. Dlatego warto zdecydować się na wypełniacze do butów. Kiedyś używano tylko drewnianych wypełniaczy, jednak obecnie znaleźć możemy w internecie różne propozycje. Należy więc dobrać odpowiedni rozmiar do wielkości naszego buta i wkładać go zawsze, jeśli nasze obuwie damskie stoi na półce lub w szafie. Warto pamiętać jeszcze o używaniu łyżek do butów. Będzie ona chronić tylną część obuwia przed deformacją.

Impregnacja skórzanego obuwia

Przed założeniem zakupionych butów należy pamiętać o ich odpowiednim zaimpregnowaniu. Wykorzystuje się do tego specjalne produkty, które chronią przed wilgocią oraz brudem. Impregnat używa się na całej powierzchni buta. Wystarczy poczekać aż wyschnie i powtarzać tą czynność do momentu, kiedy produkt przestanie wsiąkać się w skórę. W ten sposób odpowiednio zadbamy o nasze obuwie.

Nabłyszczanie i pastowanie skóry

Jeżeli decydujesz się na buty z lakierowanej skóry, musisz pamiętać o jej nabłyszczaniu. Wystarczy wykorzystać ściereczkę, która będzie nasączona wodą oraz mydłem. Opłaca się także korzystać z specjalnej szczoteczki, która skutecznie usunie wszelki brud z zagłębień. W przypadku polerowania powinniśmy skorzystać z impregnatu oraz ścierki z mikro włókien.

W przypadku matowej skóry należy wykorzystać specjalną pastę. Zazwyczaj używa się jej przynajmniej dwa razy w tygodniu. Na rynku istnieją pasty, które dodatkowo chronią kolor obuwia. Dodatkowo są one w stanie zakryć mniejsze uszkodzenia butów.

Czyszczenie skóry

W przypadku obuwia skórzanego damskiego należy także pamiętać o jego czyszczeniu wewnątrz. Można do tego zadania wykorzystać antybakteryjny spray. Efektywnie dezynfekuje on buty oraz chroni je przed wszelkimi bakteriami oraz grzybami. Niektóre produkty zapobiegają także powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Po ulewie należy porządnie wysuszyć skórzane buty. Nie można ich kłaść na kaloryferze, ponieważ w takim przypadku skóra może stwardnieć. Unikajmy również wilgotnych miejsc, ponieważ naturalna skóra może pleśnieć. Najlepszym rozwiązaniem jest włożenie starej gazety do buta, która skutecznie wsiąknie wilgoć. W ten sposób odpowiednio zadbamy o nasze skórzane obuwie.