Kapcie dla dzieci – jakie wybrać?

Szukając odpowiedniego obuwia dla wiecznie biegającej pociechy, warto zapoznać się z ważnymi wskazówkami od specjalistów zajmujących się budową i rozwojem kończyn dolnych, oraz radami setek rodziców, którzy od lat muszą sprostać niełatwym zadaniom: gniecenia, uciskania, swędzenia, drapania oraz nie podobania się kapci, kapcioszków, pantofli, bamboszy, paputków i papuci. Kapcie dla dziecka to nie łatwy wybór, ale w niniejszym artykule pomożemy rozwiązać wiele przeciwności i odpowiedzieć na liczne pytania, i co najważniejsze, dobrać odpowiednią parę na małą stópkę młodego człowieka.

Miękkie kapcie dla dziecka to najlepszy wybór, bo dziecko chce je nosić, jednak czy specjaliści myślą tak samo?

Często rodzić, dla spokoju własnego oraz maluszka unika rzeczy, które sprawiają nawet najmniejsze niedogodności. Jednak nie każde dziecko powinno nosić takie same buty, szczególnie gdy mówimy o kapciach, które przez długi czas znajdują się na stopach młodych podróżników. Paputki dla dziecka, to nie tylko wygląd, ale bezpieczeństwo, a nieraz poprawa schorzenia. Pediatrzy, fizjoterapeuci i ortopedzi polecają kilka wskazówek, a to i one:

  1. Kapcie dziecięce nie powinny zaburzać normalnego rozwoju nogi dziecka.
  2. Powinny być wygodne i elastyczne, dając dziecku swobodę poruszania się, jakby dziecko chodziło boso.
  3. Wykonane winny być z miękkich, oddychających i naturalnych materiałów, by nóżka się nie pociła i nie doznawała odkształceń, ucisków i oparzeń.
  4. Buty powinny być dopasowane do stopy dziecka, nie za duże ani nie za małe.
  5. Kupowanie butów większych, bo na dłużej posłużą też nie wpływa dobrze na kształtowanie poprawnej postawy poruszania się u dziecka.

Nasze centrum obuwia dziecięcego dba o wszystkie wyżej wymienione zalecenia, oraz dodaje do nich wiedzę i doświadczenie rodziców, którzy muszą sprostać nie tylko wymogą zdrowotnym.

Rodzice zawsze chcą dla swojego dziecka najlepiej i to do nich należy ostateczny wybór obuwia, zatem czym powinni się kierować i na co kłaść największy nacisk?

Pantofle dla dziecka to wielki wybór i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że oprócz rad specjalistów od rozwoju, bardzo ważnym jest samopoczucie dziecka. Ważne by buty nosiły się dobrze i chciały się nosić. Bo cóż z tego, że kupimy idealnie dopasowane obuwie, skoro dziecko powie że bucik jest nieładny i rzuci je w kąt, albo przy najbliższej okazji okaże się, że zagubiło pantofelek w drodze do domu? Dzieci doskonale wiedzą, co im się podoba a rolą rodzica jest do ładnego wyglądu dopasować funkcjonalność i budowę. Warto pamiętać, że dzieci szybko rosną i wiele z wzorów, które teraz podobają się dziecku za dwa miesiące i tak będzie do wymiany, zatem drodzy rodzice - to nie wam mają podobać się postacie na butach. Rozróżnienie na kapcie dla dziewczynki i kapcie chłopięce w sklepach nie jest wynikiem fanaberii, czy chwytów reklamowych. To sposób na zaoszczędzenie czasu klienta. Wzór buta, kolorystyka i postaci z bajek zmieniają się wraz z czasem i projektanci obuwia dziecięcego dobrze wiedzą jak projektować, żeby dzieci chciały nosić obuwie.

Wybierając obuwie warto zwrócić uwagę na zapięcie. W sklepach znajdziemy:

  • rzepy,
  • sznurówki,
  • zapinki
  • i gumki.

Każde z tych zapięć inaczej układa się na nóżce. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko ma stopę szczupłą, czy grubszą. Przy te pierwszej opcji lepiej kupić buty mocniej zapinane, aby pantofel nie ześlizgną się z nóżki w czasie zabawy. Natomiast kiedy dziecko ma szerszą stopę, a wiadomo że ciągle rośnie lepiej kupić kapcie z gumkami, które elastycznie będą dopasowywać się do zmiany budowy ciała.

Kapcie do przedszkola nie muszą martwić się o pogodę, jeżeli dziecko chce mieć otwarte buty z palcami na wierzchu dajmy mu takie buty.

Często dzieci w początkowych latach nie potrafią przyzwyczaić się do zamkniętych nosków papuci. Jeżeli tak się dzieje, nie warto walczyć z dzieckiem. Kapcie do żłobka jak i do przedszkola nie muszą być zmieniane zgodnie z porą roku. Tutaj spójrzmy raczej na fakt, że dziecko trzeba powoli przyzwyczaić do zmiany butów i obuwia. Róbmy to z sercem. Niech paluszek swobodnie wystaje na zewnątrz, ale niech buty dobrze trzymają się na kostce. Kiedy boimy się, aby stopa się wychłodziła się, wystarczy kupić kapcie z grubą podeszwą, a otwarty but nie będzie powodem choroby dziecka.

Wybierając bambosze dla dzieci kierujmy się wygodą i dopasowaniem wielkości buta do stopy, a dzieciom pozostawmy dobór kolorów i fasonu. Dzięki takiemu podejściu dziecko będzie czuło się ważne, że samo mogło wybrać swój bucik, a rodzic będzie miał pewność zdrowia i bezpieczeństwa pociechy.