W okresie zimowym sweter męski to ta część garderoby panów, która powinna zająć jedno z koronnych miejsc w codziennych stylizacjach. Mitem jest to, że swetry nie są eleganckie i modne. Co rusz widzimy na tzw. ściankach celebrytów, którzy pokazują, że to uniwersalna i niebywale plastyczna część ubioru zarówno casualowego, jak i bardziej formalnego. Zatem sprawdźcie, z czym połączyć męskie swetry, by podkreślić swoje atuty i styl.
Miejsce pierwsze — sweter w serek męski
Swetry V-neck to absolutny must have męskiej szafy. Najczęściej są one wykonane ze średniej grubości tkaniny, która idealnie pasuje do koszul lub T-shirtów, a także sportowych marynarek. W klasyce tego rozwiązania tkwi niebywała siła, ponieważ to pozostała część ubioru determinuje ogólny wydźwięk stylizacji. Pod kątem wizerunkowym męskie swetry w serek wydłużają optycznie szyję i wysmuklają całą sylwetkę, niwelując ewentualne, nadprogramowe kilogramy.
Panowie o nienagannej, wysportowanej sylwetce mogą sięgnąć po model swetra w serek typu slim, który dodatkowo podkreśli dobrze zarysowaną sylwetkę. Ten rodzaj swetrów jest wprost stworzony dla panów o szerokiej budowie ramion, które stają się wizualnie bardziej delikatne.
Sweter męski w serek można połączyć z T-shirtem i jeansami oraz sportowym obuwiem. Szukając stylizacji na większe okazje, można go założyć na koszulę, a całość uzupełnić materiałowymi spodniami i eleganckimi, skórzanymi butami. Nietuzinkowym rozwiązaniem jest ubieranie samego swetra i łączenie go z chinosami.
Miejsce drugie — swetry męskie z golfem
Mówi się, że golf to ubiór indywidualistów i intelektualistów, i trzeba przyznać, że jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy. W XX wieku naukowcy wszelkiego rodzaju kochali ten rodzaj swetrów i chętnie zakładali go do marynarek. Dzisiaj opcji stylizacji jest nieco więcej, chociaż oczywiście wspomniany mariaż nie stracił na popularności i modowym wydźwięku. Sweter z golfem podkreśla twarz i do tego nie jest wymagający.
Jeśli już chcemy go z czymś połączyć, niech to będzie dobrze skrojona, sportowa marynarka ze średnio ciężkiej tkaniny np. tweedu. Golf dobrze prezentuje się w towarzystwie spodni typu chinosy, jeansy i sztruksy.
W stylu formalnym swetry męskie z golfem powinny być wykonane z gładkiej tkaniny w kolorze czerni, szarości i granatu, natomiast w stylu casualowym można sięgnąć po modele w bardziej wyrazistych kolorach, ale należy ostrożnie podchodzić do beżowych odcieni, które u panów z jasną karnacją mogą zlewać się ze skórą i wyglądać mało efektownie.
Miejsce trzecie — grube swetry męskie
Gdy temperatura pikuje, grube swetry męskie cieszą się szerokim zainteresowaniem. W zależności od ich kroju, kolorystyki i wzoru mogą stać się elementem różnorodnych stylizacji. Ponieważ same w sobie posiadają dość sporo tkaniny, łączymy je z gładkimi i prostymi spodniami typu slim lub regular.
Na szczęście różnorodność modeli w tej kategorii pozwala na sporą nonszalancję. Sweter zakładany przez głowę może występować samodzielnie i łączyć się ze spodniami oraz traperami. W wersji nieco bardziej eleganckiej warto sięgnąć po swetry częściowo rozpinane i założyć pod nie koszulę.
Bezpieczną klasykę, która połączy się z eleganckim dołem, stanowią grube swetry bez wzorów, natomiast wszędzie tam, gdzie obowiązuje luźniejszy styl, można pozwolić sobie na swetry z aplikacjami, o różnej kolorystyce i wzornictwie. Ten rodzaj swetrów bardzo dobrze dogaduje się z płaszczami i dłuższymi kurtkami zimowymi, za to nie po drodze im z marynarkami.
Miejsce czwarte -kardigany, czyli rozpinane swetry męskie
Kardigan to jeden z najpraktyczniejszych swetrów męskich. Z powodzeniem zastąpi marynarkę sportową i doskonale przejmie jej rolę na niezobowiązujących spotkaniach. Sweter może być zapinany na guziki lub pozostawiony w wersji niezapinanej, która jest poniekąd ciepłą narzutą i dopełnieniem całej stylizacji.
Rozpinane męskie swetry proponowane są w różnych fasonach, dzięki czemu pasują praktycznie do każdej sylwetki. Modnymi od kilku sezonów są kardigany z imitującymi łaty naszywkami na łokciach. Na salony wkroczyły także wersje kolorowe, ze stójką — a więc wyższym kołnierzykiem — które nie tylko są ciekawe, ale i szalenie praktyczne. Swetry rozpinane dla mężczyzn zestawia się z welurowymi lub jeansowymi spodniami.
Miejsce piąte — półgolfy, czyli męskie swetry kompromisowe
Półgolfy są swego rodzaju kompromisem pomiędzy tradycyjnymi golfami a swetrami w serek. Nie deformują sylwetki i nie skracają optycznie szyi. Łącząc je koszulą, materiałowymi spodniami typu slim i sportową marynarką otrzymuje się stylizację biurową i półoficjalną.
Natomiast szukając dla półgolfów wersji bardziej swobodnej, można założyć je bez podkładu i zestawić z chinosami oraz welurowymi butami. Zestawiając półgolf z marynarką, należy pamiętać, że tylko jedna z tych rzeczy może mieć wzór.