Nowoczesne materace - czyli jaki materac do sypialni wybrać?

Odpowiedni materac to podstawa zdrowego snu. To właśnie on zagwarantuje wypoczynek, który pozostawi nas bez bólów kręgosłupa na dzień kolejny. Na rynku można dziś znaleźć wiele jego rodzajów, jednak który będzie najlepszy? Jak zawsze, wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Co ciekawe, rodzaj niekoniecznie jest najważniejszy. O co dokładnie chodzi? Warto się temu przyjrzeć.

Jakie rodzaje materacy można znaleźć?

Rodzajów materacy jest coraz więcej – można spotkać materace nawierzchniowe w Siemianowicach, jak i odpinane wersje w innych miastach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na materace marki Hilding Anders, które znajdziecie na: https://sleepinghouse.pl/133-materace-80x200. Najczęściej jednak można spotkać się z podziałem na trzy wersje, które warto omówić. O jakie dokładnie chodzi?

  • Materace piankowe – to jedne z najpopularniejszych opcji, gdyż gwarantują świetne dopasowanie do krzywizny kręgosłupa. Można je spotkać w różnych twardościach, jak i wypełnieniu, dzięki czemu mogą się od siebie diametralnie różnić i spełniać różne role. Jest to opcja idealna dla par, gdyż nie przenosi drgań.
  • Materace sprężynowe – to opcja, która dziś ma wiele odcieni, a technologia wciąż się rozwija. Coraz więcej modeli ma oddzielne kieszonki na każdą z tysiąca sprężyn, przez co działają one bez zależności z innymi. W ten sposób każda część ciała może zostać dokładnie dopasowana do podłoża, co zapewnia komfort przez całą noc.
  • Materace lateksowe – jest to po części opcja piankowa, ale na tyle wyjątkowa, że warto o niej napisać osobno. Jest to rodzaj, który wyróżnia się swoją antybakteryjnością, zapewnioną przez wykonanie z kauczuku. Jest to idealna opcja dla każdego alergika, który pragnie długiego i spokojnego snu.

jakie rodzaje materacy można znaleźć

Każda z tych opcji znajdzie swoich zwolenników, jednak to nie rodzaj jest najważniejszy przy wybieraniu materaca. Co jest najistotniejsze?

Twardość materaca – jak ją dobrać?

Nowoczesne materace różnią się wieloma aspektami, ale najważniejszym z nich jest twardość. To właśnie ona zapewnia odpowiednie wypierania ciała, przez co układa się ono w swojej zdrowej pozycji. Zasada tutaj jest bardzo prosta – im większa masa ciała, tym twardszy powinien być materac. Oczywiście są od tego odstępstwa, gdyż istnieje wiele schorzeń kręgosłupa, które na to wpływają. Warto się w takich momentach skonsultować ze specjalistą. Materace najczęściej można podzielić na trzy grupy twardości – będą to:

  • materace twarde i bardzo twarde – to opcje zarezerwowane dla osób, które przekraczają 90 kg; najczęściej w tej kategorii spotkamy się z opcjami sprężynowymi,
  • materace średnio twarde – to rozwiązanie dla większości osób, które nie przekraczają wspomnianej granicy wagowej; tutaj zwykle będą to opcje piankowe z funkcjami termoelastycznymi,
  • materace miękkie – jest to opcja, która zwykle przeznaczona jest tylko dla dzieci, których kręgosłup nie jest jeszcze w pełni ukształtowany; zdarza się, że jest to również wskazane rozwiązanie dla niektórych chorych.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyborem?

Każdy nowoczesny materac powinien posiadać dedykowany do niego pokrowiec, gdyż tylko dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zachowanie odpowiedniej higieny snu. Pokrowiec ten można sprawnie wyprać i cieszyć się świeżością za każdym razem, kiedy tego pragniemy. Warto też pamiętać, że niezależnie od tego, jak drogi i nowoczesny materac wybierzemy, musi on być przede wszystkim dopasowany wielkością. Dla singlów odpowiedni będzie materac 80x200, a dla par wszystko powyżej granicy 120x200.

co jeszcze warto wiedzieć przed wyborem