Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Siemianowice Śląskie

Siemianowiccy dzielnicowi nie czekają aż temperatura spadnie poniżej zera. Z uwagi, iż noce i poranki są już chłodne, mundurowi kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podczas codziennych obchodów sprawdzają pustostany, klatki schodowe, altanki lub inne opuszczone miejsca, w których ktoś może spędzać czas. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego jest pomoc drugiej osobie- w tym przypadku wystarczy jedynie telefon i przekazanie informacji do Policji bądź Straży Miejskiej.

Zimne noce i poranki to sygnał dla dzielnicowych, żeby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenie. Dlatego też po raz kolejny sprawdzali miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące schronienia. Są to przeważnie pustostany, altanki na ogródkach działkowych, piwnice czy strychy. Przebywanie szczególnie w pustostanach stanowi poważne zagrożenie ze względu na ich stan techniczny dla osób tam przebywających. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne, kiedy nastąpią znaczne spadki temperatur. Wszystkim napotkanym osobom dzielnicowi oferuką pomoc i wskazują miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie.

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza bezpiecznym miejscem do zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Należy im w tym pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych. Każdy może to zrobić telefonicznie wybierając numer 112 bądź do Straży Miejskiej 986. Ponadto od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.
Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można informacje o ośrodkach wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.