Lokale użytkowe stanowią bardzo dużą część rynku nieruchomości w każdym mieście. Im większe miasto, tym oczywiście więcej lokali użytkowych i większe zainteresowanie nimi. Lokale użytkowe we Wrocławiu, Krakowie, czy Gdańsku oraz w Warszawie, cieszą się oczywiście największym powodzeniem. Nie powinno nas to dziwić – w końcu wiele firm chce, aby ich siedziby były w dużych miastach, gdyż niesie to ze sobą sporo korzyści.

W niektórych miastach, takich jak na przykład Wrocław lokale użytkowe stanowią znaczącą część rynku nieruchomości. Jest to zupełnie naturalne. Wiele firm chce prowadzić swoją działalność w przyjaznym otoczeniu biznesowym, a Wrocław bez wątpienia należy do tych miast, w których biznes prowadzi się bardzo dobrze. rynek dopasowując się do potrzeb klienta, wprowadza coraz większą liczbę lokali użytkowych. Powstają zarówno biurowce, jak i wiele osób prywatnych przekształca swoje nieruchomości pod lokale prywatne – dzieje się tak najczęściej w centrach miast, gdzie nie ma miejsca na to, aby powstał nowoczesny biurowiec. Wydawałoby się zatem, że znalezienie lokalu użytkowego nie może być trudne. Tymczasem, jakość niektórych lokali sprawia, że przedsiębiorcy mają niemały problem z wyszukaniem idealnego miejsca do prowadzenia swojego biznesu.

Cena - często zaporowa

Jednym z największych problemów przedsiębiorców jest znalezienie lokalu w odpowiedniej cenie. Wielu marzy się lokal w centrum miasta, ale nie zawsze jest to możliwe. Ceny w centrum miast, takich jak Wrocław, są bardzo wysokie. Należy jednak pamiętać, że nie dla każdego biznesu lokalizacja w centrum miasta jest tak naprawdę ważna. Czasem lepiej postawić na lokal oddalony nieco od centrum, zlokalizowany np. w takiej części miasta, która będzie dobrze skomunikowana z centrum. Odpowiedzialne gospodarowanie kosztami jest niezwykle ważne w każdym przedsiębiorstwie, bez względu na jego wielkość. Planując wydatki firmowe, również na lokal użytkowy, należy patrzeć w przyszłość. Nie można liczyć kosztów wyłącznie na podstawie jednego, czy dwóch miesięcy. Dalekowzroczność bardzo się przydaje. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy będzie mnie stać na wynajmowanie tego lokalu w sytuacji, w której firma nie będzie przynosiła zysków przez kilak miesięcy? Jeżeli zatem lokal, który wydaje się idealny pod działalność jest zbyt drogi, trzeba zastanowić się wiele razy nad tym, czy inwestycja w niego na pewno się opłaci – czasem tak się zdarza, najczęściej jednak nie.

Standard lokalu

Sprawa standardu wydaje się prosta: albo lokal prezentuje wysoki standard, albo niski. Zazwyczaj każdy przedsiębiorca wybrałby oczywiście standard wyższy. Niestety, jak pokazują przykłady z życia, często jest zupełnie inaczej. Niektórzy zachwyceni lokalizacją przymykają oko na niski standard, zapominać, że lokal trzeba będzie wyremontować. Może zdarzyć się również, że przedsiębiorca nie sprawdzi wymogów co do lokalu z konkretnym przeznaczeniem (np. bar, przedszkole) i będzie musiał dostosować cały lokal do wymagań znajdujących się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Jeszcze innych może skusić bardzo niska cena i standard wydaje się sprawą drugorzędną. Tymczasem należy pamiętać o tym, że w biurach o wyższym standardzie znacznie lepiej się pracuje, a klienci czują się swobodniej i bezpieczniej. To z kolei wpływa na większa wydajność pracy oraz na większe przychody firmy. Lepszy standard biura czy lokalu przeznaczonego do produkcji, to również budowanie marki i prestiżu firmy.

We Wrocławiu jest wiele biurowców, w których warto prowadzić działalność gospodarczą. Przede wszystkim znaczenie ma otoczenie biznesowe – zarówno to bezpośrednie, a więc inne firmy mające siedzibę w tym samym budynku, jak i to w pobliżu biurowca – punkty gastronomiczne i usługowe (poczta, hotel, sklepy, restauracje). Lokale użytkowe w biurowcu są doskonale przygotowane, odświeżone, wyremontowane i czyste. Nie trzeba inwestować gotówki w remont. Lokal można również bardzo łatwo dostosować do indywidualnych wymagań. Wszystko to sprawia, że życie przedsiębiorcy i jego pracowników staje się znacznie łatwiejsze.

Czy trudno znaleźć lokal użytkowy?