Wernisaż wystawy koncepcyjnej dotyczącej familoków w Siemianowicach Śląskich

Zapraszamy na otwarcie wystawy prezentującej koncepcje architektoniczne dotyczące zabudowy mieszkaniowej przy ul. Jana Sobieskiego 5 w Siemianowicach Śląskich. Ekspozycja pokazuje prace studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach i przedstawia propozycje rewitalizacji tradycyjnej zabudowy familoków, łącząc historyczne odniesienia z nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi.
Data i miejsce
Data: sobota, 13 września 2025 r., godz. 16:00 (CEST)
Miejsce: Fryderyka Chopina 6, 41-100 Siemianowice Śląskie, Polska
Organizator
Wystawa odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2025, edycji przebiegającej pod hasłem „W stronę architektury. Młode dziedzictwo.” W projekcie uczestniczą studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
O wystawie
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną rysunki i modele, które ilustrują możliwe kierunki rewitalizacji osiedli robotniczych, tzw. familoków. Prace koncentrują się na zachowaniu historycznych cech budynków — takich jak konstrukcja z cegły czy detale stolarskie — przy jednoczesnym wprowadzaniu współczesnych rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych. Celem jest pokazanie, jak można pogodzić ochronę dziedzictwa z potrzebami współczesnego mieszkalnictwa.
Co zobaczą odwiedzający
- projekty koncepcyjne i rysunki architektoniczne,
- makiety i modele przedstawiające proponowane zmiany w zabudowie,
- analizy pokazujące relację między historyczną formą familoków a nowymi rozwiązaniami projektowymi.
Dlaczego warto
Wystawa może zainteresować osoby zainteresowane architekturą, urbanistyką i ochroną dziedzictwa lokalnego. Prezentowane koncepcje dają wgląd w to, jak studenckie projekty mogą wpłynąć na przyszłe decyzje rewitalizacyjne i jak zachować specyfikę śląskiej zabudowy mieszkaniowej w procesie modernizacji.
Ostatnie Artykuły

„To ja, Twój wnuk…” - jedno zdanie, które potrafi wyczyścić konto

W Wielką Sobotę PSZOK zamknie bramę przed świątecznym sprzątaniem

Dziki coraz śmielej wchodzą do miasta i urzędnicy ostrzegają przed jednym błędem

Nowy salon CentrumRowerowe.pl 1 kwietnia otwiera swoje drzwi w Zabrzu!

Wielkanocne jajka okazały się zbyt piękne, by je rozbijać

W Siemianowickim Centrum Kultury wiosna pachniała florystyką i własnymi perfumami

75-latek wyjął przedmiot jak broń. Policjant po służbie zareagował w ostatniej chwili

Siemianowicka Trójka dostała certyfikat, na który pracowała latami

Ulica Domina dostała nową nawierzchnię od początku do końca

Sprzedawcy z regionu stanęli do rywalizacji, a siemianowicka szkoła wygrała na punkty

Jakość zamiast ilości – fundament nowoczesnej elegancji

Wiosna w SCK zapowiada się gęsto od koncertów i nowych wydarzeń

Siemianowice stawiają na weekend od rodzinnych zajęć po koncertowe noce

