Szpital pokaże dwa projekty KPO. Będą też bezpłatne badania

Szpital pokaże dwa projekty KPO. Będą też bezpłatne badania

FOT. Urząd Miasta

W siemianowickim szpitalu już widać, jak środki z KPO przekładają się na konkretny sprzęt i zmiany przy łóżkach pacjentów. Placówka pokazuje dwa projekty, które mają wzmocnić onkologię i kardiologię, a przy okazji zaprasza mieszkańców na otwarte wydarzenie zdrowotne. Następnego dnia będzie można wejść do szpitala, skorzystać z konsultacji i sprawdzić podstawowe parametry. To połączenie inwestycji z codzienną, bardzo praktyczną pomocą.

  • Onkologia z nowym zapleczem i sprzętem w pierwszym planie
  • Kardiologia też ma dostać mocniejsze wsparcie
  • Dzień otwarty dla zainteresowanych

Onkologia z nowym zapleczem i sprzętem w pierwszym planie

Siemianowicki Szpital Miejski bierze udział w Ogólnopolskim Tygodniu Projektów KPO w Zdrowiu, czyli ogólnopolskiej prezentacji inwestycji finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. W centrum uwagi znalazły się dwa przedsięwzięcia, oba ważne dla pacjentów, którzy liczą na szybszą diagnostykę i sprawniejsze leczenie.

Pierwszy z nich dotyczy modernizacji i rozwoju bazy onkologicznej. Wartość tego projektu to 14 346 912,13 zł. Szpital stawia tu na unowocześnienie infrastruktury oraz rozbudowę zaplecza diagnostyczno leczniczego, co ma przełożyć się na lepszą organizację pracy oddziałów i większy komfort osób leczonych z powodu chorób nowotworowych.

Na tym etapie realizowany jest pierwszy kamień milowy. Obejmuje on doposażenie diagnostyki oraz oddziałów szpitalnych w nowoczesny sprzęt medyczny. Z punktu widzenia pacjentów oznacza to przede wszystkim większe możliwości wykonywania badań, krótsze oczekiwanie na diagnostykę i lepsze warunki leczenia.

Kardiologia też ma dostać mocniejsze wsparcie

Równolegle rozwijany jest projekt kardiologiczny. Jego wartość to 1 086 593,37 zł. Tu także chodzi o sprzęt, wyposażenie i rozwiązania, które mają podnieść standard opieki nad osobami z chorobami serca.

W pierwszym etapie przewidziano zakup specjalistycznego aparatu i wyposażenia dla pracowni oraz oddziałów. Szpital zapowiada, że dzięki temu poprawi się jakość diagnostyki i terapii kardiologicznej, a bezpieczeństwo pacjentów będzie większe. To nie jest zmiana widoczna od razu z zewnątrz, ale w szpitalnych korytarzach takie inwestycje zwykle widać bardzo szybko: w tempie badań, w komforcie pracy personelu i w sposobie prowadzenia leczenia.

Organizatorzy akcentują też prosty przekaz, który ma zachęcić do udziału w wydarzeniu. Chodzi o pokazanie, że nowoczesna kardiologia nie musi być odległą zapowiedzią, lecz może działać na co dzień, tuż obok pacjentów.

Dzień otwarty dla zainteresowanych

Mocniejszym akcentem dla samych siemianowiczan będzie otwarte wydarzenie zaplanowane na 11 czerwca 2026 r. W godzinach 10:00–13:00 szpital przygotuje bezpłatne badania, konsultacje i prezentację sprzętu medycznego używanego na co dzień w placówce.

W programie znalazł się m.in. pomiar ciśnienia tętniczego. To prosta, ale ważna czynność, bo właśnie od takich podstawowych kontroli często zaczyna się wykrywanie problemów z sercem i układem krążenia. Dla wielu osób taka wizyta może być dobrą okazją, by sprawdzić stan zdrowia bez umawiania długiego procesu diagnostycznego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Szpital łączy więc prezentację inwestycji z realną ofertą dla osób, które chcą przyjrzeć się nowoczesnemu sprzętowi z bliska i jednocześnie zrobić coś konkretnego dla własnego zdrowia.

na podstawie: Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.