W piątek policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania pn. Prędkość. Na drogach województwa śląskiego mundurowi przez cały dzień kontrolowali prędkość pojazdów i dyscyplinowali kierowców z "ciężką nogą". W trakcie działań stróże prawa ujawnili ponad 3000 przekroczeń prędkości, z czego 21 skutkujących zatrzymaniem prawa jazdy za przekroczenia o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Głównym celem prowadzonych działań było zapobieganie wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja pod kryptonimem „Prędkość” miała także za zadanie wyrobienie wśród kierowców przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu. Kontrole prędkości były prowadzone z wykorzystaniem wideorejestratorów i ręcznych mierników.

Podczas działań policjanci ujawnili aż 3095 przypadków przekroczeń prędkości, w tym 21 skutkujących zatrzymaniem uprawnień za przekroczenie o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W naszym mieście policjanci z drogówki ujawnili 44 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczonej przepisami prędkości jazdy. Na kierujących, którzy mieli zbyt cięzką nogę nałożono 36 mandatów karnych i zastosowano 8 pouczeń.

Pamiętajmy, że główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Unikajmy brawury i ryzykownych manewrów, które prowadzą do tragedii, a przede wszystkim dostosujmy prędkość jazdy do warunków panujących na drodze.