Kogo wybieramy na partnera i dlaczego w ogóle się zakochujemy?

Większość ludzi wierzy, że miłość naprawdę przychodzi do nas i że nie ma praktycznie żadnych szans i żadnego wpływu na to, w kim możemy się zakochać lub w kim się zakochamy. Ale to wszystko nie jest takie proste, i dlatego właśnie lubimy ciągle popełniać te same błędy.

Dlaczego warto wierzyć w miłość?

Tylko ci, którzy wierzą w miłość, mogą się zakochać. Podoba mi się angielskie wyrażenie "zakochiwanie się", ponieważ sugeruje, że pozwalamy sobie zakochać się, ale żeby tak się stało, musimy wierzyć w miłość i to, że nas kiedyś spotka. Jeśli tylko obwiniamy innych za nieudane związki lub odrzucenie, to szukamy w złym miejscu. Oczywiście, na początku kuszące jest myślenie, że twoi byli partnerzy byli lub są po prostu głupi i podli, ale prowadzi to do tego, że jesteśmy tylko rozgoryczeni, tracimy wiarę w miłość i w zasadzie odrzucamy ludzi. To nie może zadziałać. I nie zakochamy się (i nikt się w nas nie zakocha).

W kim się możemy zakochać?

Zakochujemy się w ludziach, którzy, jak sądzimy, mogą zaspokoić nasze potrzeby. Wielu ludzi pragnie, świadomie lub nieświadomie, doświadczyć w partnerstwie wszystkiego, za czym tęsknili od dzieciństwa. Bardzo często nawet nie wiemy o tym zbyt wiele, często rozpoznajemy nasze potrzeby tylko wtedy, gdy ktoś stoi przed nami i budzi je w nas. Często chce się zaspokoić jak najwięcej potrzeb związanych z relacjami i w ten sposób obwinia potencjalnego partnera za to, że nie czujemy się kochani, doceniani, pożądani. I często oczekujemy, że partner zrobi coś, czego my sami nie jesteśmy skłonni zrobić dla nas, że lubi i akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Niewyjaśnione przyciąganie do niektórych ludzi można wyjaśnić przede wszystkim tym, że wybieramy ludzi, którzy promieniują określonym potencjałem. Wszyscy nosimy w sobie nierozwiązane konflikty emocjonalne, traumy. Sytuacje, którymi byliśmy przytłoczeni jako dzieci i nie mogliśmy ich zrozumieć, ale nadal tęsknimy za wybawieniem.

Poszukiwanie szczęścia

Ale prawda jest taka, że miłość nie dotyczy tego, jacy powinni być inni, ale tego, jak chcemy być. Często wierzymy, że wiemy, jak musi wyglądać człowiek, aby pasował do nas i abyśmy byli z nim szczęśliwi. Ale to jest błąd, ponieważ rozwijamy uczucie miłości z naszej nieświadomości, nie możemy świadomie wiedzieć, co nas uszczęśliwi. Ale wiemy, jak chcielibyśmy być sobą, jak chcielibyśmy się czuć, jak chcielibyśmy być traktowani i zachowywać się w partnerstwie.

Potrzeba bezpieczeństwa

Pracujemy około 90% naszego czasu na autopilocie. Oznacza to, że nie zajmujemy się tym, co robimy, czego potrzebujemy lub czego chcemy w tej chwili, a przede wszystkim nie tym, dlaczego to robimy lub czego potrzebujemy. Wiele osób, na przykład, chce poczucia bezpieczeństwa lub kontroli, ale niestety nic nie jest naprawdę bezpieczne, zwłaszcza gdy dotyczy to uczuć innej osoby. Więc jeśli szukamy bezpieczeństwa na zewnątrz lub w innej osobie, nie będziemy w stanie go znaleźć i stale będziemy starać się kontrolować, co się z nami dzieje. W momencie, gdy czujemy strach lub potrzebujemy kontroli, podejmujemy ryzyko zakochania się i pozwalamy, aby miłość rosła.

Miłość jest bezwarunkowa

Termin miłość jest jednym z najbardziej nadużywanych słów w naszym języku. Często jest to związane z rzeczami, które nie mają nic wspólnego z samą miłością. Z zazdrością, na przykład, ale nie wynika to z miłości, ale na przykład ze strachu przed utratą partnera lub uczucia zaniedbania przez partnera. Miłość powinna być bezwarunkowa. Ale w partnerstwie mamy pewne oczekiwania i pragnienia, te jednak mamy w stosunku do relacji i partnera, a nie miłości. Ważne jest, abyśmy to skrupulatnie rozdzielili. Miłość jest uczuciem, jest to nasze uczucie i jest w nas. Zakochiwanie się nie jest zatem tak mimowolne, jak się wydaje. Miłość jest i pozostaje trochę nieprzewidywalna. Ale jest wiele rzeczy, które każdy może zrobić, aby zakochanie się było bardziej prawdopodobne. Moja praca zawsze o tym mówi. Istnieją zachowania, przekonania, postawy i lęki, które odciągają nas od miłości i trzeba sobie z nimi poradzić.

Więcej informacji

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji o relacjach damsko-męskich, wejdź na stronę https://www.uwodzenie.org/ - blog o relacjach i pewności siebie