Wykład o pierwszych polskich emancypantkach – Muzeum Miejskie zaprasza

W przestronnych salach muzeum zagości opowieść o kobietach, które zaczęły zmieniać reguły gry w XIX wieku. W Siemianowicach Śląskich organizatorzy przygotowali wykład łączący biografie z szerszym kontekstem społecznym tamtej epoki. To propozycja dla młodzieży szkolnej i osób ciekawych historii o przemianach obyczajowych i politycznych. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.
- W Muzeum Miejskim – portrety kobiet i ich walki o prawa
- Siemianowice Śląskie stawiają na historię dostępną dla uczniów i mieszkańców
W Muzeum Miejskim – portrety kobiet i ich walki o prawa
W Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich odbędzie się prelekcja poświęcona pierwszym rodzimym emancypantkom. Prowadząca, dr Dominika Rychel-Mantur z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawi sylwetki i poglądy kobiet, które formułowały żądania dotyczące edukacji, udziału w życiu publicznym i samostanowienia. W programie znajdą się między innymi omówienia stanowisk Narcyzy Żmichowskiej oraz inicjatyw podejmowanych przez Paulinę Kuczalską-Reinschmit – wątków istotnych dla zrozumienia przemian społecznych na przełomie XIX i XX wieku.
Krótko o prowadzącej: Dominika Rychel-Mantur ukończyła historię na Uniwersytecie Śląskim – tytuł magistra w 2013 roku, a w 2018 obroniła pracę doktorską z wyróżnieniem. Jej badania łączą biografię jednostek z politycznym kontekstem epok, co będzie wyraźne podczas wykładu.
Siemianowice Śląskie stawiają na historię dostępną dla uczniów i mieszkańców
Organizatorem spotkania jest Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich. Wydarzenie kierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół, ale zaproszenie obejmuje wszystkie osoby zainteresowane tematyką. Informacje praktyczne prezentują się tak:
- Data: 13 marca 2026 (piątek)
- Godzina: 10.00
- Miejsce: Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich
- Wstęp: bezpłatny
- Rejestracja/zgłoszenia i informacje pod numerami: 537-369-409 oraz 513-661-565 – liczba miejsc ograniczona
Dla szkół to okazja do uzupełnienia programu historycznego o bezpośredni kontakt z badawczym spojrzeniem na temat. Dla dorosłych – możliwość zrozumienia, jak dyskusje o prawach kobiet kształtowały się lokalnie i ogólnokrajowo.
Wybierając się na wykład warto przyjść nieco wcześniej ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i ewentualnie skorzystać z telefonicznego potwierdzenia uczestnictwa. Organizatorzy zapowiadają prezentację sylwetek oraz omówienie kontekstu społecznego – będzie okazja do zadawania pytań i dyskusji po prelekcji.
na podstawie: UM Siemianowice Śląskie.
Ostatnie Artykuły

Podpalenia wróciły na Tuwima - policja zatrzymała 23-latka

Wielkanocny termin zmienia wywóz odpadów w Siemianowicach Śląskich

Nowy plac zabaw na Bytkowie powstał bez obciążania miejskiego budżetu

Dzielnicowi pokazali przedszkolakom, jak nie wpaść w tarapaty na drodze

Loteria PIT wystartuje w Siemianowicach Śląskich z nagrodami dla rozliczających się na miejscu

Szwajcarskie pieniądze ruszają z projektem dla seniorów w Siemianowicach i Czeladzi

W Przystani wielkanocny stół zebrał tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia

Wokół kilku ulic w Siemianowicach rusza plan, który może przestawić układ tej części miasta

Wielkanocne zajączki wpadły do biblioteki i od razu ruszyły do pracy

„To ja, Twój wnuk…” - jedno zdanie, które potrafi wyczyścić konto

W Wielką Sobotę PSZOK zamknie bramę przed świątecznym sprzątaniem

Dziki coraz śmielej wchodzą do miasta i urzędnicy ostrzegają przed jednym błędem

Nowy salon CentrumRowerowe.pl 1 kwietnia otwiera swoje drzwi w Zabrzu!

