Hałda Michał na zdjęciach - finisaż w Siemianowicach i plany spacerów

Finisaż wystawy fotograficznej poświęconej terenom dawnej kopalni Michał przyciągnął do Siemianowic Śląskich miłośników historii i przyrody. W sali panowała mieszanka ciekawości i zadumy nad przemianą miejsca, które przez lata nosiło ślady przemysłu, a dziś staje się przykładem przyrodniczej odbudowy.
- Finisaż wystawy fotograficznej pokazał, jak przemiana krajobrazu staje się opowieścią obiektywu
- Rozmowy o spacerach i ochronie miejsca zapowiadają kolejne wyprawy z aparatem i lornetką
Finisaż wystawy fotograficznej pokazał, jak przemiana krajobrazu staje się opowieścią obiektywu
Wystawione zdjęcia przeprowadzały widzów przez kolejne warstwy przemysłu - zatopione w kadrze ślady eksploatacji, detal architektury poprzemysłowej i krajobraz, który powoli odzyskuje życie. Fotografie ukazały nie tylko materię i ruinę, lecz także proces sukcesji ekologicznej - naturalnego zapełniania przestrzeni przez rośliny i zwierzęta po ustaniu działalności przemysłowej 😊. Spotkanie zgromadziło wielu gości, którzy mogli porównać własne wspomnienia z tym, co zachowała fotografia.
Rozmowy o spacerach i ochronie miejsca zapowiadają kolejne wyprawy z aparatem i lornetką
Podczas finisażu pojawiły się plany kolejnych spacerów przyrodniczych i fotograficznych po obszarze dawnej kopalni - propozycje dotyczyły zarówno wyjść dokumentacyjnych, jak i rekreacyjnych, z elementami edukacji przyrodniczej 📷🌿. Uczestnicy podkreślali potrzebę ochrony tego fragmentu Górnego Śląska jako miejsca unikatowego pod względem historycznym i przyrodniczym. Rozmowy o ochronie oraz dalszych działaniach sugerują, że wystawa to dopiero początek lokalnej narracji o hałdzie Michał.
Widzowie i autorzy zdjęć opuszczali finisaż z poczuciem, że krajobraz może funkcjonować na wielu poziomach jednocześnie - jako ślad przemysłu, przestrzeń przyrodniczej odnowy i pole do fotograficznego eksperymentu 😊. Dziękowano wszystkim obecnym za udział i wspólne oglądanie zdjęć oraz rozmowy, które najpewniej zaowocują kolejnymi spacerami i projektami dokumentacyjnymi.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Siemianowicach Śląskich.
![]()
Ostatnie Artykuły

Indiana Jones pod chmurką. Finał letnich seansów na Rzęsie

Paczka dla 40 dzieci z Ukrainy. Fundacja Galon zbiera potrzebne dary

Rowerowa rywalizacja na pumptracku. Najmłodsi powalczą w slalomie

Kanalizacja i polityka senioralna. Nowe ustalenia w Siemianowicach

Nowe słupy na ulicach Siemianowic. Prace wchodzą w finał

Ulica Polna na Bańgowie przejdzie remont od jezdni po chodniki

Dawni hutnicy wrócili do hali. W Cognorze zobaczyli nową stalową rzeczywistość

Pięć minut nieuwagi może zamienić wakacyjny odpoczynek w dramat

Pomoc na sprzęt, studia i dostępne mieszkanie. Nabór w Siemianowicach Śląskich

Siemianowicka firma znów na biznesowym podium. AMS Metal z Diamentem Forbesa

Szósta edycja SILVER SILESIA na Stadionie Śląskim. W programie zdrowie i scena talentów

Czwartkowa pomoc przy Śniadeckiego. Punkt Bethlehem znów otwarty

Seniorzy z Bańgowa spotkają się w Klubie Integracji Międzypokoleniowej

Dziesięć sekund może ochronić konto przed cyberoszustami
Przydatne dane teleadresowe
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej Filia nr 4 - kontakt, usługi, dostępność
- Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Anny Szaneckiej w Siemianowicach Śląskich - kontakt, godziny, zasoby
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Anny Szaneckiej Filia nr 10 w Siemianowicach Śląskich - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach - msze, kancelaria, sakramenty
- Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich - kontakt, oddziały, rejestracja i dojazd
- Parafia św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich - kontakt i historia
