Rower stacjonarny umożliwia trening całego ciała w domu, niezależnie od pogody i poziomu sprawności. Aby jazda była efektywna i pozwalała osiągnąć konkretne cele, należy dobrać odpowiedni rodzaj roweru treningowego do swoich potrzeb i możliwości. W poradniku "Jaki rower stacjonarny kupić?" znajdują się wskazówki, które pomogą wybrać odpowiedni sprzęt cardio.
Rower stacjonarny pionowy
To jeden z najpopularniejszych typów rowerków treningowych. Rower stacjonarny pionowy wyglądem przypomina klasyczny rower, z tą różnicą, że pedały są umieszczone pod ciałem użytkownika. Posiada wąskie siodełko i umożliwia jazdę zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Zwykle jest wyposażony w konsolę, która pozwala kontrolować parametry treningowe oraz regulować opór za pomocą przycisków, podobnie jak w bieżni. Rower pionowy zapewnia doskonały trening cardio, wzmacniając jednocześnie mięśnie nóg i kręgosłupa.
Rower stacjonarny poziomy
Ten rodzaj rowerka treningowego obciąża w mniejszym stopniu górną część ciała, stawy i dolną część pleców dzięki konstrukcji, która w pełni podpiera ciało. Rower stacjonarny poziomy pozwala siedzieć w wygodnej pozycji na szerokim, często wyprofilowanym siedzisku, umieszczonym z dala od pedałów. Umożliwia treningi o niskiej intensywności, co powoduje mniejsze zmęczenie i bolesność mięśni po ćwiczeniach.
Poziome rowerki stacjonarne są świetnym wyborem dla osób z ograniczoną mobilnością, problemami ze stawami, bólami pleców czy nadgarstków oraz dla tych, którzy są po kontuzji i zależy im na bezpiecznym powrocie do sprawności fizycznej. To również doskonała opcja dla osób starszych oraz początkujących w ćwiczeniach.
Rower spinningowy
Rower spinningowy to idealna propozycja dla profesjonalnych kolarzy, którzy chcą utrzymać cykl przygotowań do sezonu w okresie jesienno-zimowym, oraz uczestników zajęć indoor cycling w klubach fitness. Ten sprzęt cardio, stylizowany na rower szosowy, wyposażony jest w koło zamachowe (z przodu lub z tyłu), umieszczone tuż pod stopami pedałów z regulowanymi paskami i/lub blokami do butów SPD oraz kierownicę z uchwytami umożliwiającymi różne ułożenie rąk. Rower spinningowy najczęściej posiada pokrętło lub konsolę do regulowania zakresu oporu, co pozwala na symulowanie jazdy w terenie.
Rowery powietrzne
Tzw. air bike jest rodzajem roweru pionowego, wyposażonym w koło w formie wentylatora, które wydmuchuje powietrze z powrotem na użytkownika, tworząc opór. Im mocniej naciskasz na pedały, tym większy jest wysiłek i odwrotnie. Rower powietrzny posiada szeroką kierownicę, która porusza się na przemian do przodu i do tyłu w rytm pedałowania. Taka konstrukcja umożliwia wykonywanie ćwiczeń cardio o wysokiej intensywności, takich jak interwały, HIIT, tabata czy CrossFit, angażując jednocześnie ramiona i zapewniając trening górnych partii ciała.