Transportowe szyny kolejowe oraz różnego rodzaju stalowe podkłady mają za zadanie zaprojektowanie innowacyjnej trakcji kolejowej. Powyższa powinna zapewniać dużą wytrzymałość zmęczeniową nawet w agresywnych warunkach środowiskowych. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne prowadzenie kół oraz przemieszczanie pojazdów szynowych. Aby zapewnić płynną i komfortową eksploatację, bardzo istotne są też akcesoria kolejowe. Warto postawić sobie pytanie – jak powinien wyglądać zakup szyn kolejowych i jaki rodzaj szyn kolejowych warto kupić do konkretnego projektu? Sprawdzamy różne opcje!
Szyny kolejowe wykonane ze stali
Stal jest bardzo często wykorzystywana do produkcji szyn kolejowych. Sprzedaż tych artykułów jest mocno zróżnicowana, co w oczywisty sposób jest zależne od konkretnego wyrobu zakupowego. Warto tutaj wspomnieć, że transport kolejowy to gałąź przemysłu transportowego lądowego, której celem jest przemieszczanie ładunków oraz ludzi wg najmniejszej odległości od punktu A do punktu B. Warto przy tym wiedzieć, jak spawać szyny kolejowe dla różnych wariantów kształtowników iglicowych, szyn normalnotorowych czy też zgrzewanych do 360 metrów.
W przypadku podstawowych szyn kolejowych cennik jest bardzo zróżnicowany. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak ich rodzaj, wymiar, stan oraz cena. Wobec pierwszego przypadku wspomniane wyroby stalowe można podzielić na szyny kolejowe, tramwajowe, zwrotnicowe czy odstawcze szyny kolejowe. Cennik tych produktów jest dość zróżnicowany w aspekcie wymiarów poszczególnych teowników, jak również technologii wytwarzania.
Dostawcy oferują różne długości szyn kolejowych, najczęściej w zakresie od 6 do 30 metrów. Warto pamiętać, że istotny jest również aspekt sposobu otworowania oraz zastosowanego gatunku stali. Wyroby te mogą być dostarczane jako zupełnie nowe lub używane. Oznacza to, że końcowa cena będzie zależeć od technologii i jakości wykonania powierzchni szyny kolejowej.
Gdzie można kupić dobrej jakości szyny kolejowe?
Szyny kolejowe można nabyć wprost od producentów, dystrybutorów, jak również na aukcjach internetowych. Ich ceny są najczęściej zbliżone, jednak tylko profesjonalne hurtownie stali oferują najlepszej jakości szyny kolejowe – w tym gronie warto wskazać na firmę Moris.
Firma ta oferuje najwyższej jakości usługi sprzedażowe dotyczące zakupu szyn kolejowych, w tym kształtowników iglicowych, szyn normalnotorowych zwyczajnych oraz zgrzewanych do 360 m.
Szyny kolejowe mogą być łączone w profesjonalny sposób, który zapewni wysokie właściwości mechaniczne, nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Jednak istotne jest, jak zapewnić odpowiednią jakość produktów po złączeniu, aby całość nie odbiegała od elementów bezpośrednio wykonywanych w technologii obróbki plastycznej na zimno lub gorąco. Problem jest dość interesujący!
Dość często wykorzystywane jest spawanie elektryczne łukowe i oporowe oraz gazowe. Można tutaj wykorzystać termitowe spawanie szyn kolejowych w temperaturze ponad 2000℃. Ostatnimi czasy, dość wydajnym i zyskującym na popularności rozwiązaniem jest proces zgrzewanie szyn metodą oporowo-iskrową za pomocą mobilnych zgrzewarek torowych.
W zależności od zastosowania konkretnej metody łączenia wspomniane szyny kolejowe świadczą o szerokiej jakości wykonywanych usług. Warto skorzystać z profesjonalnej wiedzy specjalistów.
Co jeszcze warto wiedzieć na team zakupu szyn kolejowych?
Trzeba wspomnieć, że warto zwrócić uwagę na konkretne akcesoria i właściwości szyn kolejowych. Cennik tych produktów, jak wspomniano, jest zróżnicowany w zależności od konkretnej hurtowni stali. Istotne jest zastosowanie zaawansowanych platform eCommerce, na których można nabyć różne wersje szyn kolejowych oraz elementy dodatkowe, służące np. do łączenia czy stabilizacji poszczególnych odcinków szyn. To na osiągnięcie wymaganej stabilności, elastyczności i odporności na szoki udarnościowej.
Mogą to być następujące elementy uzupełniające zakup:
- klamry szynowe, służące do mocowania szyn i podkładów, dzięki czemu trakcja może być mniej podatna na przesuwanie w trakcie ruchu pojazdu,
- wkręty kolejowe, które służą do zmiany kierunku toru pojazdu szynowego, co ma szczególne znaczenie podczas zakrętów,
- pierścienie elastyczne o charakterze sprężystym, które umożliwią osiągnięcie stabilności połączenia kolejowego, w tym proces montażu i demontażu.