Najlepsze sposoby na zapamiętywanie słówek

Nauka słówek to jeden z kluczowych elementów posługiwania się jakimkolwiek językiem obcym. Niezależnie od osiągniętego już poziomu języka, stanowi to jeden z ważniejszych aspektów nauki. Warto poznać sposoby, które umożliwiają intuicyjne zapamiętanie słówek.

1. Zastosowanie metody fiszek

Fiszki to kartki z przypisanymi do siebie słówkiem oraz jego tłumaczeniem. Metoda ta jest doskonała, ponieważ uczy rozpoznawania słów i szybkiego odwoływania się do nich. Możesz uczyć się w ten sposób także całych zdań lub odmiany czasowników nieregularnych. Ważne jest to, żeby naukę i powtórki zaczynać od strony ze zwrotem w języku polskim, ojczystym.

2. Zastosowanie techniki „peg words”

Technika ta polega na tworzeniu wyrazów i skojarzeń w celu zapamiętania nowych słówek. Można kojarzyć ze sobą dowolne słowa, aby łatwiej zapamiętać ich znaczenie.

3. Kreatywne wykorzystanie kontekstu słów

Zamiast próbować zapamiętać wyizolowane słowa, spróbuj skonstruować nowe zdanie, w którym występuje nowe słowo. Twórz zdania z nowymi słówkami. Notując nowe słówka, warto zapisać je razem z całym zdaniem, w którym wystąpiło i odnotować kontekst lub sytuację, w której zostało ono użyte.

4. Mapy myśli

Jeżeli chcesz przyswoić sobie sporty zestaw słówek związany z jakimś konkretnym tematem, warto stworzyć mapę myśli. Słówka i związki między nimi, przedstawione w graficzny sposób są łatwiejsze do zapamiętania i zostają w głowie na dłużej. Mapy myśli możesz tworzyć na papierze lub korzystać z darmowych stron internetowych.

5. Ćwiczenie słuchu

Słuchanie dialogów, filmów lub podcastów w języku obcym jest jednym z najlepszych sposobów na zapamiętywanie słówek. Oglądanie lub słuchanie materiału w języku obcym pomaga w szybszym zapamiętywaniu słówek oraz zwrotów. Warto także słuchając piosenek w języku obcym, warto na bieżąco tłumaczyć ich tekst, korzystając np. ze stron internetowych.

6. Ucz się w grupie

Uczenie się w grupach stanowi skuteczną metodę, ponieważ możesz używać nowych słówek, dzielić się swoimi doświadczeniami i wymieniać wskazówkami, co do użycia i wymowy danego słowa. Naukę w grupach umożliwia nauka języka angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/