Dzisiaj na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To właśnie 20 listopada przypada rocznica uchwalenia konwencji o prawach dziecka. Dziecko ma swoje prawa i powinno z nich korzystać, a tam gdzie jest łamane, konieczna jest szybka interwencja. Siemianowiccy mundurowi przez cały rok przypominają dzieciom o ich prawach, ale również i obowiązkach, jakie na nich ciążą.

To, jak należy patrzeć na dzieci, trafnie opisał Janusz Korczak:

"Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie".

Dzisiejsze święto upamiętnia uchwalenie w 1959 roku Deklaracji Praw Dziecka, a 30 lat później Konwencji o Prawach Dziecka. Polska ratyfikowała tę konwencję w 1991 roku.

W Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka odbywa się wiele wydarzeń, które przypominają o tym, że milusińscy mają swoje prawa, które należy respektować na całej szerokości geograficznej. Pamiętajmy o tym zawsze, nie tylko dzisiaj. Gdy widzimy, że dziecku dzieje się krzywda bądź mamy takie podejrzenia - reagujmy!

Siemianowiccy policjanci, którzy w ciągu roku odbywają ogromną ilość spotkań z dziećmi i młodzieżą, przypominają im o ich prawach, ale także zwracają uwagę na obowiązki, jakie na nich ciążą.