Nie jest tajemnicą, że polska branża transportowa przeżywa kryzys. W naszym kraju brakuje około 150 tysięcy kierowców ciężarówek i TIR-ów. Młodzi ludzie nie chcą wykonywać tego zawodu, a dotychczasowa kadra kierowców to w większości osoby w wieku przedemerytalnym.

Kryzys sektora transportowego widać także w całej Unii Europejskiej, gdzie niedobór zawodowych kierowców utrzymuje się na poziomie 400 tysięcy.

Jak zatem radzą sobie nasi przedsiębiorcy? Zatrudniają kierowców ciężarówek i TIR-ów z Kazachstanu. To dobry wybór w tych trudnych czasach.

Kierowcy ciężarówek i TIR-ów z Kazachstanu — czy uratują polską branżę transportową?

Kryzys branży transportowej

Nie ulega wątpliwości, że kryzys branży transportowej wpływa nie tylko na nasze polskie przedsiębiorstwa, ale także na cały łańcuch dostaw. Jeśli taki stan rzeczy potrwa dłużej, możemy spodziewać się pustych sklepowych półek.

Wiele zmieniła także wojna w Ukrainie. Do tej pory nasi właściciele firm transportowych braki kadrowe łatali kierowcami z Ukrainy. Obecnie wielu z nich wyjechało, aby bronić swojej ojczyzny.

W naszym kraju popyt na kierowców przekracza podaż, co oznacza, że nie ma kto prowadzić samochodów ciężarowych i TIR-ów.

Jak już wspomniano, winny temu jest między innymi system szkolnictwa — kursy i szkolenia dla kierowców są drogie i niewielu adeptów szkół zawodowych może sobie pozwolić, aby je opłacić. Młodzi ludzie nie garną się do pracy za kółkiem także dlatego, że jest ona ciężka. Kierowca spędza nieraz wiele godzin w podróży, a nierzadko nocuje w kabinie samochodu. Zarobki na stanowisku kierowcy w naszym kraju są o wiele niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów. A poza tym widoczny jest brak szacunku dla kierowców ze strony osób wykonujących inną pracę.

Kierowcy ciężarówek i TIR-ów z Kazachstanu, czyli odpowiedź na potrzeby sektora transportu

W samym 2022 roku liczba zarejestrowanych w Polsce obywateli z Kazachstanu wyniosła 2,6 tysięcy, czyli prawie o ⅓ więcej niż jeszcze rok temu. Przyczyniły się do tego zmiany ekonomiczne w tym państwie, jak i sam fakt, że kierowcy z Kazachstanu nie zarabiają u siebie wiele.

Właściciele polskich firm transportowych mogą nawiązać współpracę z agencjami pracy tymczasowej. Pozyskają one dla nich młodych i wykształconych kierowców ciężarówek i TIR-ów z Kazachstanu. Zatrudniając Kazachów w naszych firmach przewozowych, można łatwo pokonać kryzys.

Obywatel z Kazachstanu a polskie warunki pracy

Obywatele z Kazachstanu dobrze odnajdują się w kraju nad Wisłą. Nie dziwi to, ponieważ Kazachstan jako państwo w Azji Środkowej znajdował się niegdyś pod panowaniem Rosji. Kazachowie nie są więc tak dalecy kulturowo od Polaków, jak mogłoby się wydawać. Wprawdzie religią dominująca jest tam islam, jednak obywatele z tego państwa doskonale przystosowują się do naszych, polskich warunków.

Przede wszystkim bardzo doceniają oni pensje, jakie otrzymują w naszym kraju. U siebie mogliby liczyć na zarobek na poziomie jedynie 150 dolarów. Dla Kazachów liczą się rodzinne wartości — cenią oni domowe ciepło. Co więcej, wychowywani są w duchu ciężkiej pracy, sumienności i rzetelności. Nasi pracodawcy są zadowoleni z pracy kierowców pochodzących z Kazachstanu.

Jak legalnie zatrudnić kierowców ciężarówek i TIR-ów z Kazachstanu?

Jeśli przedsiębiorca zamierza zatrudnić kierowców ciężarówek i TIR-ów z Kazachstanu, przechodzi cały proces legalizacji jego pobytu w Polsce. Uzyskuje zezwolenie na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemca. A następnie wniosek składa w dedykowanym dla danego regionu urzędzie wojewódzkim. To jednak nie koniec formalności. Jeśli kierowca z Kazachstanu nie ma prawa jazdy z kodem nr 95, musi uzyskać kartę kwalifikacji kierowcy. Obywatel spoza UE, który chce rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy, powinien posiadać również świadectwo kierowcy. To dokument, o który stara się pracodawca w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Jak widać procedur związanych z zatrudnieniem Kazachów, jest sporo. Dla przedsiębiorcy znacznym ułatwieniem okaże się współpraca z agencją pracy tymczasowej, która zajmie się legalizacją pobytu cudzoziemca w naszym kraju, a ponadto zapewni mu transport i zakwaterowanie. Pracodawca nie martwi się także wypłacaniem wynagrodzenia, kwestiami kadrowo-płacowymi i rekrutacją. Tę ostatnią przeprowadza wspomniana agencja. Wystarczy podpisać z nią umowę i zapomnieć o żmudnym poszukiwaniu kandydatów do pracy.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.dpworkers.pl/dp-firma.html