Czy rekuperacja chroni przed smogiem i wirusami?

W czasach, w których jakość powietrza na zewnątrz jest coraz niższa, a zagrożenie smogiem i zarażeniem się różnymi wirusami coraz większa, szukamy sposobów, aby powietrze, które wdychamy było czyste i bardziej bezpieczne. Coraz częściej decydujemy się na zakup masek antysmogowych, czy innych urządzeń, które pomogą w jego oczyszczeniu. Jednak często zapominamy, że zanieczyszczone powietrze przedostaje się również do naszych domów. Szkodliwe dla zdrowia substancje mają tendencję do osiadania na meblach, wykładzinach czy ścianach. Co w konsekwencji może prowadzić do spadku samopoczucia, a w najgorszych wypadkach – pogorszenia stanu zdrowiu domowników. Dlaczego warto już teraz pomyśleć o ochronie naszego domu przed zanieczyszczeniami? Czy rekuperacja chroni przed smogiem i wirusami? Na te jakże nurtujące pytania odpowiadamy w tym artykule.

Rekuperacja – skuteczne narzędzie do walki ze smogiem

Wszechobecny w powietrzu smog to jedno z największych zagrożeń obecnej cywilizacji. Najgłośniej robi się o nim w trakcie zimy, w sezonie grzewczym, jednak problem nie znika w lecie i jest problemem wielu miast, a najbardziej tych największych. Smog negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a w szczególności na nasz układ oddechowy, przyczyniając się do różnych zachorowań. Wielu ludzi błędnie zakłada, że problem ten dotyka nas, gdy jesteśmy na zewnątrz. Jednak smog dostaje się również do naszych domów, co oznacza, że powietrze, którym oddychamy będąc w pomieszczeniach, może być równie toksyczne jak to na zewnątrz.

Na ratunek przed smogiem przychodzi nowoczesne budownictwo i rekuperacja z wbudowanymi filtrami antysmogowymi, które skutecznie wyłapują cząstki pyłu PM10, PM2,5 oraz PM1. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i specjalistycznej rury do rekuperacji pozwala nie tylko na walkę ze smogiem, ale również na oszczędności na ogrzewaniu. Rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza, które usuwane jest z domu, a następnie podgrzewa to, które jest pobierane z zewnątrz. Następnie, za pomocą specjalistycznych kanałów wentylacyjnych doprowadza je do wszystkich pomieszczeń. Przyczynia się również do zmniejszenia ilości energii potrzebnej do utrzymania w domu odpowiedniej temperatury, a w efekcie do oszczędności i zmniejszenia rachunków za ogrzewanie.

Świeże i czyste powietrze dzięki rekuperacji

Co nam z wpuszczonego do budynku powietrza skoro będzie ono zanieczyszczone? Aby powietrze było świeże i czyste od zanieczyszczeń powinniśmy koniecznie zainteresować się rekuperacją, którą znajdziemy na https://ventido.pl. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system zapewniający odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Rekuperacja staje się niezbędnym wyposażeniem w nowoczesnym budownictwie. W przeciwieństwie do oczyszczaczy powietrza, które oczyszczają powietrze wewnątrz budynku, rekuperacja oczyszcza powietrze zanim to dostanie się do pomieszczeń. Odpowiednio przeprowadzona instalacja obsłuży wszystkie pokoje w naszym domu. Do budynku będzie dostarczane świeże i przefiltrowane powietrze, wolne od zanieczyszczeń.

Cały proces wymiany powietrza odbywa się przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności otwierania okien.

Rekuperacja – to coś więcej niż tylko czyste powietrze

Już wiesz, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to skuteczny sposób na czyste i świeże powietrze oraz walkę ze smogiem. Powinieneś już również wiedzieć, że jest to świetne rozwiązanie na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednak to nie koniec zalet płynących z wentylacji mechanicznej. Rekuperacja pozwala na stworzenie warunków utrudniających rozwój grzybów, pleśni czy innych niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Dzieje się tak za sprawą zmniejszenia wilgotności w domu. Dodatkowo pozbywamy się dwutlenku węgla i nieprzyjemnych zapachów. Rekuperacja to sposób na zachowanie zdrowia i poprawienie samopoczucia!