Ile kosztuje adwokat na Śląsku? Ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie?

Adwokat to prawnik, który posiada szeroką wiedzę oraz umiejętności pozwalające mu na świadczenie pomocy prawnej osobom prywatnym, jak i klientom biznesowym we wszelkiego rodzaju sporach. Ścieżka do tego zawodu oraz kariera są trudne i pełne wyrzeczeń, dlatego uważa się, że prawnicy dużo zarabiają. Czy to prawda? Ile kosztuje adwokat na Śląsku? W jakich sprawach może pomóc?

W jakich sprawach może pomóc adwokat?

Aby zostać adwokatem, konieczne jest ukończenie studiów prawniczych, odbycie aplikacji adwokackiej oraz zdanie egzaminu. Po wpisaniu na listę adwokatów ma się prawo do wykonywania pracy w tym zawodzie. Można działać indywidualnie lub w kancelariach adwokackich. Głównymi zadaniami w zakresie udzielania pomocy prawnej są:

  • występowanie w roli reprezentacji klientów przed sądami oraz urzędami,
  • opracowywanie projektów, tworzenie oraz opiniowanie umów, statutów i innych dokumentów prawnych,
  • sporządzanie opinii prawnych,
  • obrona oskarżonych w sprawach karnych,
  • bieżąca obsługa prawna firm.

Adwokaci zazwyczaj są wykształceni w konkretnych gałęziach prawoznawstwa. Mogą oni skupić się np. na prawie: umów, budowlanym, autorskim, pracy, zamówień publicznych, ochrony konkurencji, rodzinnymi, medycznym, karnym, skarbowym czy kościelnym. Duże instytucje, takie jak kancelaria adwokacka z Katowic Knapek Rybczyński Szmit i Partnerzy, posiadają większą liczbę adwokatów, którzy pomogą w wielu dziedzinach prawa.

Jakie są zasady rozliczeń z adwokatem?

Działalność kancelarii adwokackich zazwyczaj jest odpłatna. Należy jednak zaznaczyć, że wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, mogą oferować zróżnicowane modele rozliczeń. 5 najpopularniejszych to:

  1. wynagrodzenie ryczałtowe – stała kwota miesięczna za obsługę danej sprawy lub klienta, która nie jest zależna od czasu przeznaczonego na działania związane z nią; w tym przypadku ma się zapewniony nieprzerwany dostęp do pomocy prawnej oraz przypisanego opiekuna sprawy;
  2. wynagrodzenie godzinowo-ryczałtowe (mieszane) – polega na wykupieniu abonamentu z określonym limitem godzin za określoną stawkę; w przypadku konieczności poświęcenia większej ilości czasu na daną sprawę istnieje możliwość dokupienia dodatkowego „pakietu”;
  3. stawka godzinowa z ograniczeniem budżetu – na początku współpracy ustalana jest maksymalna stawka do zapłacenia za zadania związane z daną sprawą, po jej przekroczeniu i kontynuowaniu prac dalsze koszty nie są naliczane, a w przypadku niewykorzystania wszystkich godzin płacone jest z realnie przeznaczony czas przez kancelarię;
  4. stawka godzinowa – rozwiązanie najczęściej stosowane podczas doraźnej pomocy prawnej;
  5. succes fee – dodatkowe wynagrodzenie naliczane w przypadku korzystnego dla klienta rozwiązania sprawy.

Ile kosztuje adwokat na Śląsku?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, o to ile kosztuje pomoc adwokata w jednej z katowickich kancelarii. Koszt sprawy wynika przede wszystkim z jej typu, skomplikowania, podejmowanych działań, a także doświadczenia oraz renomy danej kancelarii. Orientacyjne widełki w przypadku rozliczeń godzinowych to od 50 zł do 200 zł za e-poradę, od 100 zł do 300 zł z poradę osobistą, od 200 do 500 zł za sporządzenie pozwu, od 500 zł do 1000 zł za sporządzenie odwołania. Wiele osób zastanawia się, ile bierze adwokat za reprezentowanie w sądzie. W tym przypadku nie sposób podać orientacyjnych widełek, ponieważ jest to uzależnione od sprawy. Inaczej wyceniane są sprawy związane z rozwodem, zasiedzeniem czy sprawą o zapłatę. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w zależności od wartości sporu Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości określa na minimalne wynagrodzenie adwokata – od 90 zł do 25.000 zł.