Tunel foliowy jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku uprawy w ogrodzie roślin, które nie są zbyt dobrze przystosowane do naszego klimatu zewnętrznego, lub jeśli po prostu chcemy mieć lepszą kontrolę nad ich wzrostem. Wybór odpowiedniego tunelu nie jest wielkim problemem: istnieje tylko kilka kryteriów, które są dość intuicyjne.
Tunele foliowe: ekonomiczne i bardzo praktyczne
Tunele nie są standaryzowane, ale prawie wszyscy producenci mają w swojej ofercie modele niskie - zwykle około 150 cm - i wysokie - około 200 cm. W tym przypadku od razu widać, w czym tkwi problem, chociaż wiele osób woli pracować w tunelu w pozycji klęczącej lub pochylonej ze względu na pewne oszczędności, i nie jest to naprawdę zaskakujące. Szczególnie w przypadku, gdy uprawy są mniej wymagające, a ogrodnik jest dość sprawny, można zaakceptować te wady.
Plastik jest lekki, ale kruszy się, stal jest trwała, ale cięższa
Rama tunelu może być wykonana z tworzywa sztucznego, zwłaszcza z PCW, które jest tanie i praktyczne, i pozwala na praktycznie samodzielne poruszanie się tunelu. Ocynkowane profile stalowe są znacznie cięższe, co ma tę zaletę, że potrzeba bardzo silnego wiatru, aby tunele z blachy poruszały się na stalowych ramach. Z drugiej strony, cena stali jest znacznie wyższa niż PVC i dość szybko rośnie. Do tej pory wielu ogrodników wybierało ją ze względu na większą trwałość, ale obecnie ta równowaga nieco się zmienia i jeśli wiesz, jak zamocować lekki stelaż, wydaje się, że Twój wybór może mieć wiele sensu.
Rośliny potrzebują oddychać
Gdyby tunele foliowe nie oferowały sposobu na wentylację upraw, szybko stałyby się szybkowarami. Warto więc zwrócić uwagę na to, jak ten problem jest rozwiązany w różnych modelach. W najtańszych tunelach można się spodziewać jedynie prostych otworów wentylacyjnych, a czasem tylko drzwi, które pozostają otwarte. W większych konstrukcjach otwory wentylacyjne są wszędzie, a dłuższe tunele mogą mieć dodatkowe "okna". Jednak takie rozwiązanie nie tylko zwiększa początkowy koszt, ale także - zdaniem niektórych użytkowników - ryzyko uszkodzenia tunelu. Ponadto nie wszystkie rośliny potrzebują takich samych warunków, dotyczy to także temperatury i przeciągów, które nie zawsze są pożądane.
No i jeszcze kolor
Jedyną kwestią, która pozostaje do rozstrzygnięcia, jest wybór koloru folii. W tym przypadku najczęstszym wyborem jest kolor zielony, który dla wielu osób jest raczej szkodliwy, ale - nie wdając się w szczegóły - pozwala nieco wydłużyć sezon wegetacyjny, zwłaszcza jesienią. Czy jest to szczególnie ważna kwestia? Opinie są podzielone, ponieważ wiele zależy od wymagań konkretnych roślin - nie wszystkie potrzebują dłuższego okresu wegetacji, dlatego można wybrać białą (lub bardziej półprzezroczystą) folię, która jednak po dwóch czy trzech sezonach może stać się wyraźnie matowa lub żółta, psując przy tym ogród.