I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach Śląskich odebrał z rąk Pani II Zastępcy Prezydenta Miasta "walizkę" profilaktyczną, dzięki której policjanci zajmujący się profilaktyką będą mogli pokazać oraz nauczyć jak rozpoznawać narkotyki. Wiedza ta szczególnie przyda się rodzicom i pedagogom, którzy niejednokrotnie opierają się na suchych faktach i nie mają pojęcia pod jakimi formami mogą znajdować się niebezpieczne dla życia i zdrowia narkotyki oraz jej pochodne.
W gabinecie I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach nadkom. Michała Szynol doszło do przekazania z rąk II Zastępcy Prezydenta Miasta Pani Marty Suchanek-Bijak "walizki" profilaktycznej zawierającej atrapy najbardziej popularnych narkotyków i środków zastępczych. Jej zakup został sfinansowany ze środków pochodzących z budżetu miasta i jest wynikiem współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W "walizce" znajdują się atrapy takich narkotyków i substancji psychotropowych jak między innymi: kokaina, crak, kokaina, opium, heroina, leki psychotropowe, LSD, magiczne grzyby, ekstazy, metaamfetamina, konopie indyjskie oraz amfatemina.
Dzięki pozyskaniu takiego narzędzia profilaktycznego edukacja skierowana głównie do rodziców, opiekunów prawnych czy pedagogów przyniesie same korzyści. Każda substancja jest opisana z nazwy bądź slangu młodzieżowego, sposobem jej zażywania oraz ostrzeżeniem o tym, jaki wpływ wywołuje na organizm ludzki. Przy niektórych są umieszczone przedmioty, które są ścisle powiązane z zażywaniem danego narkotyku i które, gdy pojawią się u pociech, powinny wzbudzić u dorosłych podejrzenie i wzmóc ich czujność. Władze Siemianowic Śląskich kładą duży nacisk na działania profilaktyczne związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i wspierają siemianowickich stróżów prawa w ich realizacji. Niezaprzeczalnym jest fakt, że każdy rodzic zrobi wszystko, aby ustrzec swoje dzieci przed jakąkolwiek formą uzależnienia. Dzięki temu zakupowi i spotkań ze stróżami prawa wiedza rodziców z całą pewnością się poszerzy, a przez to więcej osób będzie reagować na symptomy, które we wczesnej fazie zażywania narkotyków, mogą być niedostrzegane bądź nie budzić żadnych podejrzeń.
Policjanci otrzymali także alkogogle i narkogogle, po założeniu których osoba doświadcza ujemnych skutków spożywania alkoholu i zażywania narkotyków. Wykorzystanie ich zatem podczas spotkań z młodzieżą będzie dla nich doskonałą lekcją, co się może stać z naszym organizmem, gdy znajduje się w nim za duża ilość promili bądź środków odurzających.