Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Siemianowice Śląskie

Zagrożenie, jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa nie słabnie. W związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19, w całym kraju wprowadzono kolejne obostrzenia i nakazy. Śląscy policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących regulacji. Dla osób ignorujących obowiązujące zasady nie będzie taryfy ulgowej. Apelujemy do mieszkańców, aby zachowywali się odpowiedzialnie oraz przestrzegali zaleceń związanych z reżimem sanitarnym i wspólnym bezpieczeństwem podczas epidemii.

Od soboty 10 października na terenie kraju wprowadzona została tzw. żółta strefa. W związku z tym obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa m.in. obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które będą posiadały zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do zaleceń.

W miniony weekend w teren wyruszyło wiele patroli, których jednym z zadań było sprawdzenie, jak mieszkańcy respektują obowiązujące nakazy. W sobotę i niedzielę najwięcej wykroczeń mundurowi odnotowali w związku z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania twarzy. W sumie w ciągu 2 dni policjanci ukarali mandatami blisko 2200 osób, pouczyli 1,5 tysiąca osób i skierowali blisko 500 wniosków do sądu. Ponadto policjanci nałożyli 4 mandaty, skierowali 5 wniosków i pouczyli kilkanaście osób w związku z naruszeniem przepisów o gromadzeniu się osób, nałożyli również 18 mandatów, sporządzili 1 wniosek do sądu i pouczyli 3 osoby w związku z naruszeniami zasad przemieszania się w transporcie zbiorowym. 

W sobotę mundurowi zabezpieczali 10 zgromadzeń odbywających się na obszarze naszego województwa w: Bielsku-Białej, Częstochowie, Rudzie Śląskiej, Rybniku i 6 w Katowicach. Uczestniczyło w nich blisko tysiąc osób. Podczas tych wydarzeń stróże prawa skierowali 168 wniosków do sądu, wystawili 9 mandatów i pouczyli 57 osób za niestosowanie się do obowiązujących przepisów w związku z ograniczeniami podczas epidemii. Ponadto mundurowi nadal kontrolują osoby przebywające na kwarantannie. W ciągu ostatnich dni liczba tych osób dwukrotnie wzrosła i wynosi ponad 23 tysiące. 

A tak wyglądały policyjne działania prowadzone w weekend w poszczególnych miejscowościach naszego województwa:

- Bytom

- Częstochowa

- Gliwice

- Jastrzębie-Zdrój

- Mikołów

- Myszków

- Racibórz

- Sosnowiec

- Tychy

- Zawiercie

Policjanci legitymują osoby.

Policjanci legitymują grupę osób.

Policjanci w maseczkach rozmawiają z kobietą.

Policjanci stoi przy radiowozie i zapisuje informacje w notatniku.