Rolety bezinwazyjne czy inwazyjne? Które wybrać?

Rolety i żaluzje posiadają wiele atrakcyjnych dla użytkownika zalet. Chronią budynek przed włamaniami, redukują poziom hałasu dobiegające z zewnątrz, zapobiegają przegrzewaniu się i nadmiernemu nasłonecznianiu się pomieszczeń w porze letniej, a zimą zatrzymują ciepło w budynku. Zwiększają też naszą prywatność, ponieważ nie dopuszczają ciekawskich spojrzeń tam, gdzie nie chcemy ich wpuszczać. Niekiedy jednak lepszym wyborem od żaluzji fasadowych są rolety bezinwazyjne, które, choć mniej efektywne w kilku kwestiach, również mogą poszczycić się paroma ciekawymi właściwościami użytecznymi dla użytkowników.

Rolety bezinwazyjne – co to jest?

Rolety bezinwazyjne to system zasłonowy montowany po wewnętrznej stronie budynku. Jak nazwa wskazuje, jego montaż oraz demontaż nie wymaga wiercenia żadnych dziur i ingerencji w stolarkę okienną. Jest on o wiele prostszy, niż w przypadku rolet zewnętrznych, co stanowi niewątpliwą zaletę zasłon montowanych bezinwazyjnie, ponieważ mogą one dzięki temu być montowane w pomieszczeniach o często zmieniającej się aranżacji, jak salon. W związku z tym, że możemy łatwo ściągnąć je z okna, mycie materiału rolety staje się prostsze, podobnie, jak dostęp do okna. Rolety montowane w ten sposób są bardzo wygodnym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy często podejmujemy mniejsze lub większe remonty. Ze względu na sposób montażu wyróżniamy dwa rodzaje rolet bezinwazyjnych:

  1. Montaż na uchwyty – uchwyty pod postacią małych haczyków doczepia się do listwy z wałkiem, na której zamieszczony jest materiał. Uchwyty nie ulegają żadnym uszkodzeniom, ponieważ są niezależne od mechanizmu otwierania i zamykania okna.

 

  1. Montaż za pomocą taśmy dwustronnej – w tym celu taśmę przeklejamy na tyle kasety lub listwy, która podpiera rolkę z materiałem. Taśma jest zawsze tej samej szerokości, co roleta. Musimy pamiętać, by przed przyklejeniem wyczyścić ramę okna z wszelkich zabrudzeń i kurzu – pozwoli to na dobrze przyklejenie taśmy. Rolety bezinwazyjne mocowane za pomocą taśmy dwustronnej poleca się szczególnie w sytuacji okien dzielonych poziomo oraz nieotwieranych.

 

Rolety zewnętrzne – czym są?

Alternatywą dla rolet bezinwazyjnych są te montowane po zewnętrznych stronach okien. W ich przypadku montaż jest już dużo bardziej skomplikowany i często wymaga ingerencji w stolarkę okienną. Podobnie jak rolety bezinwazyjne, zasłony zewnętrzne stanowią system zasłonowy. Ze względu na ich umiejscowienie wyróżniamy cztery główne rodzaje:

  1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
  2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
  3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
  4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Rolety i żaluzje fasadowe najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania budynku. Wówczas mamy bowiem możliwość ulokowania ich w nadprożu okna, co niesie ze sobą dwie istotne korzyści. Po pierwsze – skrzynkę rolety możemy wówczas ładnie zabudować tak, by nie rzucała się w oczy. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że skrzynka nie przesłania wówczas w ogóle okna i światło wpada do pomieszczenia przez całą jego powierzchnię. Konstrukcja rolet zewnętrznych wygląda następująco:

  1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
  2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
  3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
  4. napęd elektryczny lub manualny

Rolety bezinwazyjne kontra zasłony zewnętrzne – które warto wybrać?

Oba rodzaje systemów zasłonowych zasługują na naszą uwagę. Rolety bezinwazyjne sprawdzą się w przypadku częstych remontów oraz zmian wystroju wnętrz, podczas których konieczne będzie szybki montaż i demontaż rolet. Zasłony zewnętrzne natomiast sprawdzą się w zasadzie w każdej sytuacji, ich montaż w już użytkowanych budynkach może być jednak nieco bardziej pracochłonny.