Tragiczne wypadki z hulajnogami w Tychach i Milówce przypominają o przepisach

Tragiczne zdarzenia z hulajnogami elektrycznymi w regionie śląskim zwracają uwagę na konieczność przestrzegania przepisów i rozsądku podczas jazdy. Kilka poważnych wypadków, w tym śmiertelny, pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników tych popularnych pojazdów.
- Niebezpieczne sytuacje na ulicach Tychów z udziałem hulajnóg elektrycznych
- Tragedia w Szarku pokazuje jak kruche jest życie najmłodszych użytkowników hulajnóg
- Bezpieczeństwo przede wszystkim – apel policji i rodziców
Niebezpieczne sytuacje na ulicach Tychów z udziałem hulajnóg elektrycznych
W ostatnich dniach Tychy stały się miejscem kilku groźnych zdarzeń drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych. W niedzielę, tuż po północy na ulicy Husarii Polskiej, 15-latek prowadzący hulajnogę przewoził swojego 14-letniego kolegę, co jest niezgodne z przepisami. Niestety stracił panowanie nad pojazdem, a skutki były poważne – młody kierowca doznał pęknięcia czaszki i obrzęku mózgu, a pasażer wstrząsu mózgu.
Inny incydent miał miejsce około godziny 12:53 przy ulicy Sikorskiego. 61-letnia rowerzystka podczas manewru wyprzedzania na drodze rowerowej nie zachowała ostrożności i doprowadziła do kolizji z 15-letnim chłopcem na hulajnodze. Nastolatek został poszkodowany, co podkreśla potrzebę wzmożonej uwagi wszystkich uczestników ruchu.
Tragedia w Szarku pokazuje jak kruche jest życie najmłodszych użytkowników hulajnóg
W poniedziałek, 21 lipca około godziny 15:00 w miejscowości Szarek (gmina Milówka) doszło do dramatycznego zdarzenia. W niewyjaśnionych okolicznościach 12-letni chłopiec korzystający z hulajnogi elektrycznej uległ poważnemu wypadkowi drogowemu. Niestety obrażenia okazały się śmiertelne i dziecko zmarło na miejscu.
Te tragiczne wydarzenia przypominają o tym, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka i wymaga od użytkowników odpowiedzialności oraz znajomości przepisów ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo przede wszystkim – apel policji i rodziców
Policja stanowczo podkreśla konieczność przestrzegania zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych. Osoby poniżej 10 roku życia nie mogą poruszać się nimi po drogach publicznych. Młodzież między 10 a 18 rokiem życia musi posiadać kartę rowerową lub odpowiednie prawo jazdy (kategorie AM, A1, B1 lub T). Dorośli natomiast mogą jeździć bez dodatkowych uprawnień.
Ważne jest także korzystanie z wyznaczonych dróg dla rowerów lub pasów ruchu przeznaczonych dla rowerzystów. Gdy ich brak, można jechać jezdnią o ograniczeniu prędkości do 30 km/h. Jazda chodnikiem jest dopuszczalna tylko wyjątkowo i z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz prędkości dostosowanej do pieszych.
Zabronione jest przewożenie pasażerów czy zwierząt oraz korzystanie z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Nie wolno prowadzić hulajnogi pod wpływem alkoholu.
“Hulajnoga elektryczna to nie zabawka” – przypomina policja. “Uderzenie głową o asfalt może mieć tragiczne skutki. Dlatego tak ważne jest noszenie kasku ochronnego, który może uratować życie.”
Rodzice powinni aktywnie edukować swoje dzieci na temat bezpiecznego poruszania się na hulajnogach oraz nadzorować ich podczas jazdy. Odpowiednie wyposażenie i świadomość zagrożeń to klucz do uniknięcia kolejnych tragedii.
Na podstawie: KMP w Siemianowicach Śląskich
Autor: krystian