
Mobilny escape room „Escapetruck” ponownie odwiedzi Śląsk, by walczyć z handlem ludźmi. To niecodzienne wydarzenie edukacyjne pozwoli mieszkańcom w praktyczny sposób poznać realia tego poważnego problemu społecznego i nauczyć się, jak reagować na zagrożenia.
- „Escapetruck” w Piekarach Śląskich i innych miastach województwa śląskiego
- Jak mieszkańcy Śląska mogą skorzystać z edukacji przeciwko handlowi ludźmi
„Escapetruck” w Piekarach Śląskich i innych miastach województwa śląskiego
W dniach od 9 do 16 maja 2025 roku mieszkańcy kilku śląskich miejscowości będą mieli okazję zmierzyć się z wyjątkową inicjatywą profilaktyczną – mobilnym pokojem zagadek o nazwie „Escapetruck”. Ten specjalnie przygotowany pojazd zatrzyma się kolejno w Piekarach Śląskich (9 maja), Gliwicach (10 maja), Mysłowicach (11 maja), Pszczynie (12 maja), Jaworznie (13 maja), Wodzisławiu Śląskim (14 maja), Żorach (15 maja) oraz Żywcu (16 maja).
„Escapetruck” to interaktywna gra edukacyjna, która przenosi uczestników w świat ofiar handlu ludźmi. Scenariusze oparte są na autentycznych historiach, a wnętrze pojazdu wiernie oddaje trudne warunki, z jakimi muszą mierzyć się osoby dotknięte tym procederem. Zadaniem uczestników, którzy muszą mieć ukończone 16 lat, jest współpraca i logiczne myślenie, aby wydostać się z pułapki zastawionej przez przestępców.
Jak mieszkańcy Śląska mogą skorzystać z edukacji przeciwko handlowi ludźmi
Poza samą grą, na miejscu działać będzie stoisko profilaktyczne prowadzone przez funkcjonariuszy pionu prewencji. To doskonała okazja, by porozmawiać z policjantami, dowiedzieć się więcej o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi oraz otrzymać materiały informacyjne. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, nauczycieli oraz przedstawicieli samorządów, ale zaproszeni są wszyscy zainteresowani tematem.
Organizatorami projektu są Komenda Główna Policji we współpracy z holenderską policją, Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Strażą Graniczną. W tegorocznej edycji dołączyły także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM). Wydarzenie odbywa się pod patronatem Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wraz z jednostkami powiatowymi i miejskimi.
To wyjątkowa szansa dla mieszkańców regionu na zdobycie wiedzy i umiejętności, które mogą uratować życie lub pomóc osobom zagrożonym przestępstwem handlu ludźmi. „Przyjdź, zobacz, zagraj – i dowiedz się, jak możesz reagować i pomagać!” – zachęcają organizatorzy.
Wg inf z: Policja Siemianowice Śląskie