90-lecie Zespołu Szkół Cogito to nie tylko okazja do świętowania, ale także moment refleksji nad jego bogatą historią i wpływem na lokalną społeczność. Wydarzenie, które miało miejsce w Michałkowicach, zjednoczyło uczniów, absolwentów oraz przedstawicieli władz samorządowych, którzy wspólnie uczcili ten jubileusz.
Uroczysta msza i korowód do SCK Park Tradycji
Połączenie jubileuszu z rocznicą urodzin Zbigniewa Herberta
Program jubileuszu i udział przedstawicieli lokalnych władz
Uroczysta msza i korowód do SCK Park Tradycji
Obchody 90-lecia Zespołu Szkół Cogito rozpoczęły się o godzinie 9.00 w kościele pw. Św. Michała Archanioła, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta. Po jej zakończeniu, uczestnicy wzięli udział w barwnym korowodzie, który prowadziła górnicza orkiestra. Przemarsz zakończył się w SCK Park Tradycji, gdzie miała miejsce gala jubileuszowa, będąca ukoronowaniem całego wydarzenia.
Połączenie jubileuszu z rocznicą urodzin Zbigniewa Herberta
Jubileusz Zespołu Szkół Cogito zbiegł się w czasie z 100. rocznicą urodzin Zbigniewa Herberta, wybitnego polskiego poety i eseisty, znanego z cyklu poetyckiego „Pan Cogito”. Wydarzenie to, a także XXIV Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół, który odbywa się w naszym mieście, dodaje szczególnego znaczenia obchodom. Damian Królikowski, dyrektor ZS Cogito, odnosząc się do historii szkoły, podkreślił, że „w 1934 roku powstała bowiem pierwsza w naszym mieście szkoła, przygotowująca kadry dla ówczesnych, lokalnych zakładów przemysłowych i rzemieślniczych”, co stanowi fundament obecnej placówki.
Program jubileuszu i udział przedstawicieli lokalnych władz
Obchody rocznicy potrwają przez dwa dni, oferując mieszkańcom oraz gościom szereg atrakcji. W programie przewidziano m.in. wizyty w siemianowickim Muzeum Miejskim oraz Muzeum Śląskim, spektakl Teatru Korez, przejazd kolejką wąskotorową do Tarnowskich Gór, a także wizytę w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. W dzisiejszej uroczystości udział wzięli czołowi przedstawiciele lokalnych władz, w tym Rafał Piech, Prezydent Miasta, oraz Aleksandra Dyla, Śląska Kurator Oświaty. Ich obecność podkreśla, jak ważną rolę szkoła odgrywa w kształtowaniu lokalnej społeczności oraz edukacji przyszłych pokoleń.
Na podstawie: Urząd Miasta w Siemianowicach Śląskich