W piątek o godzinie 22.00 zakończyły się działania o charakterze międzynarodowym pn. "Prędkość", do których włączyła się siemianowicka drogówka. Od wczesnego ranka policjanci reagowali na przekroczenia prędkości jazdy w wybranych punktach kontroli w naszym mieście. Efektem ich działań było wyłapanie 25 wykroczeń polegających na niedostosowaniu prędkości jazdy do obowiązujących przepisów. Za te oraz inne wykroczenia zastosowano odpowiednie kary.

Nadmierna prędkość oraz niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze należą do głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Obrażenia ciała, jakich doznają uczestnicy wypadków, często są poważne. Niejednokrotnie są to także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego w piątek odbyły się międzynarodowe działania "Prędkość", które koordynowane były przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Oznaczało to, że podróżujący pojazdami mogli spodziewać się w innych krajach również kontroli drogowych.

Nasi policjanci z wydziału ruchu drogowego, chcąc ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi na drogach, a także zwiększyć bezpieczeństwo na terenie miasta, włączyli się do tej akcji. Przez kilkanaście godzin bacznie przyglądali się prędkości, z jaką jeździli kierowcy. Ci, którzy mieli "zbyt ciężką nogę" musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Na zbyt szybkiej jeździe przez nasze miasto zostało przyłapanych 25 kierowców. 5 z nich było pouczonych, a reszta została ukarana mandatami karnymi.

Dzięki zorganizowanym działaniom z drogi został usunięty nietrzeźwy kierujący. Mężczyzna, pomimo promili w swoim organizmie, wybrał się na przejażdżkę Fiatem Stilo. Okazało się, że jazda w stanie nietrzeźwości nie jest jedynym jego przewinieniem. Mieszkaniec Katowic miał orzeczone 2 obowiązujące go sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Badanie stanu trzeźwości kierującego pokazało, że miał on ponad 1,5 promila alkoholu. Wkrótce usłyszy zarzuty za popełnione przestępstwa. Za łamanie sądowych zakazów grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Podczas kontroli mundurowi wręczali kierujacym opaski odblaksowe zachęcajac ich, aby je nosili, gdy będą korzystali z dróg jako piesi.