Jak być eko w kwestii ubrań?

Czynności związane z pielęgnacją ubrań, czyli częste pranie, energiczne wirowanie, silne detergenty i środki piorące czy używanie suszarki nie służą ani ubraniom, ani tym bardziej środowisku naturalnemu. Jak w dobie nowoczesnych technologii i automatyzacji pracy dbać o nasze otoczenie i przyrodę? Są ekopomysły również w kwestii dbania o ubrania, które wspomagają ekologiczny styl życia. Poniżej podpowiadamy jak być bardziej eko, dbając o Twoją garderobę na co dzień.

Naturalne, ekologiczne tkaniny

O styl eko można dbać już podczas kupowania nowych ubrań. Dobrym wyborem jest garderoba z tkanin wysokiej jakości, aby się nie mechaciły i nie rozciągały za szybko. Dzięki temu również ich wymiana będzie rzadsza. Co istotne, ważne też aby to były tkaniny naturalne, jak len, bawełna organiczna czy wełna. Pochodzą one z organicznych surowców, a do ich wytworzenia nie są używane cząsteczki mikroplastiku. Niestety ubrania ze sztucznych tkanin mają tendencję do wytrącania cząsteczek mikroplastiku podczas każdego prania, co zanieczyszcza wodę oraz może powodować alergie skórne.

Pierz wtedy, gdy to niezbędne

Częste pranie może powodować kurczenie się materiałów, ich płowienie i pogarszanie wyglądu. Dlatego jeżeli tylko możesz, to unikaj częstego prania odzieży. Jeżeli Twoje bluzki lub koszulki są czyste wizualnie, a jedynie chcesz je odświeżyć, to znaczy usunąć zapach smażonej ryby lub dymu tytoniowego, to dobrym sposobem będzie użycie pary. Gorąca para ma naturalne właściwości zabijające patogeny, które przenoszą nieładne zapachy. W tym celu możesz użyć żelazka, parownicy lub generatora pary. Wszystkie te urządzenia możesz poznać i porównać na https://www.ranking-zelazek.pl/. Przejrzysty ranking szybko podpowie jaki jest najlepszy generator pary, a która parownica nagrzewa się najkrócej.

Pierz w naturalnych środkach

Gdy pranie staje się już niezbędne, zalecamy dodać do pralki środki przyjazne środowisku, jak np. płatki mydlane. Pamiętaj tez, aby ściśle stosować się do zaleceń producenta i nie zwiększać niepotrzebnie zalecanej dawki środka czyszczącego. Będzie to dodatkowe dbanie o środowisko, a poza tym unikniesz ryzyka wywołania reakcji alergicznej i „gryzienia”, które można by wyeliminować jedynie kolejnym płukaniem w czystej wodzie.

Susz ubrania na wietrze

Wielu z nas chciałoby mieć suche ubrania tuż po praniu, stąd bardzo popularne są suszarki automatyczne. Gwarantują one niezwykła wygodę, ale także pobierają prąd i negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Nadchodzi pogodny, słoneczny dzień? Wywieś pranie na lince w ogrodzie lub na balkonie, a smaganie wiatru szybko wysuszy mokre ubrania, bez żadnego dodatkowego kosztu!