Kierownictwo siemianowickiej komendy oraz policjanci zajmujący się problematyką nieletnich spotkali się z sędziami rodzinnymi, aby omówić nową Ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która weszła w życie 9 czerwca br. Celem spotkania było wypracowanie jak najlepszych rozwiązań po to, aby przeciwdziałać demoralizacji nieletnich i popełnianiu przez nich czynów karalnych.

Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich objęła w postępowaniach o demoralizację osoby, które ukończyły 10 lat i nie są pełnoletnie. Celem nadrzędnym tego aktu prawnego jest kierowanie się przede wszystkim jego dobrem, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się nieletniego oraz zmierzając w miarę potrzeby do prawidłowego spełniania przez rodziców lub opiekuna ich obowiązków wobec nieletniego, uwzględniając przy tym interes społeczny. W przypadku, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, nowa ustawa dała dyrektorom szkoły uprawnienia w postaci zastosowania środka oddziaływania wychowawczego: pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie tego środka  nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły.

W siemianowickiej komendzie odbyło się spotkanie kierownictwa oraz policjantów zajmujących się problematyką nieletnich z sędziami rodzinnymi. Tematem rozmów i wymiany doświadczeń była nowa Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Omówiono występujące problemy starając się wypracować jak najbardziej skuteczne rozwiązania, które pozwolą na sprawne interweniowanie policjantów w sprawach nieletnich i osób zagrożonych demoralizacją.