Jakie procedury i metody stosuje szpital przy wykonywaniu zabiegu liposukcji?

W medycynie estetycznej stosowana jest liposukcja jako metoda modelowania sylwetki. Ponieważ jest to zabieg inwazyjny, tylko Szpital Dworska może zapewnić właściwe procedury medyczne, odpowiednie warunki i opiekę pooperacyjną. Liposukcja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pacjent musi przejść uprzednio badania lekarskie kwalifikujące go do tego typu operacji.

Dla kogo zabieg liposukcji?

Zachowanie stabilnej masy ciała nie zawsze udaje się nawet przy stosowaniu niskokalorycznej diety i stałej aktywności ruchowej. Niektóre osoby mają tendencję do tycia, więc zawodzą tradycyjne metody na redukcję nadmiernych krągłości. Czasem pojawiają się dysproporcje pomiędzy poszczególnymi partiami ciała; na przykład nazbyt uwydatniony brzuch, zbyt duży obwód ud albo ramion. Liposukcja nie jest sposobem na ogólne odchudzenie w tradycyjnym rozumieniu tego pojęcia. W przypadku takiego zabiegu szpital podejmuje się jedynie fragmentarycznej ingerencji chirurgicznej w te miejsca, gdzie nagromadzony jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Chirurgia plastyczna jest ukierunkowana na pomoc osobom, które mają potrzebę redukcji masy ciała ze względów zdrowotnych lub estetycznych.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Przed podjęciem decyzji o metodzie wykonania zabiegu szpital przeprowadza dokładny wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Potrzebne są też różne dodatkowe badania i analizy. Liposukcja nie jest wskazana dla osób z zaawansowaną cukrzycą, chorobami układu krążenia, zaburzeniami pracy serca lub zbyt słabym poziomem krzepnięcia krwi. Dla celów diagnostycznych szpital dysponuje odpowiednią aparaturą, na przykład pulsoksymetrem, czy EKG. Jest tam też laboratorium analityczne umożliwiające wykonanie na miejscu kompleksowych badań. Chirurg nie przeprowadza liposukcji u kobiet w ciąży, u osób z ze stanami zapalnymi skóry oraz u pacjentów cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

Jak przebiega taki zabieg?

Po zakwalifikowaniu pacjenta do operacji chirurg zaznacza na skórze miejsca, z których ma być usunięta tkanka tłuszczowa. W każdym przypadku szpital dobiera indywidualną metodę. Może to być:

  • klasyczna technika odsysania tłuszczu,
  • liposukcja laserowa,
  • liposukcja ultradźwiękami.

W szpitalu specjalizującym się w chirurgii plastycznej stosowane są nowoczesne techniki oraz sprzęt najnowszej generacji. Niezależnie od obranej metody, zawsze niezbędne jest wykonanie niewielkich nacięć na skórze, które później zostają zabezpieczone szwami z nici chirurgicznych.

Po zabiegu pacjent przechodzi pewien okres rekonwalescencji. Jest to czas potrzebny na zagojenie się ran. Są one powierzchowne, bo chirurg nie ingeruje w strukturę większych naczyń krwionośnych, mięśni i nerwów. Jednak szpital uważa za celowe monitorowanie przebiegu gojenia, więc pierwsze dni po zabiegu pacjenci spędzają właśnie tam. Przed wypisaniem ze szpitala każdy z nich otrzymuje wykaz wskazań pooperacyjnych.