Wykonując pracę na różnych stanowiskach wymagane jest posiadanie odzieży ochronnej lub roboczej. Różnice między nimi wynikają z przeznaczenia i materiałów, z jakich je wykonano. Warto wiedzieć, czym jest odzież ochronna, a czym robocza i jakie są między nimi różnice.
Odzież robocza a ochronna
Warto zaznaczyć, że odzież robocza nie posiada żadnych cech ochronnych i jest przeznaczona tylko po to, aby ochraniać obuwie i odzież pracowników, przed zniszczeniem czy zabrudzeniem w miejscu pracy. Ma to duże znacznie, jeżeli podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych wykorzystuje się substancje oraz różne czynniki, które mogą doprowadzić do zniszczeń.
Z kolei odzież ochronna ma szersze zastosowanie. Musi się ona wyróżniać kilkoma szczególnymi cechami. Przede wszystkim ma za zadanie ochraniać ciało i stopy przed najróżniejszymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą narażać życie oraz zdrowie pracowników. W zależności od materiałów, z których ją wykonano, może ona ochraniać zarówno przed zagrożeniami mechanicznymi, jak i termicznymi oraz chemicznymi. Warto zaznaczyć, że odzież ochronna musi być wyposażona w stosowne certyfikaty, które jednoznacznie potwierdzają jej wytrzymałość.
Odzież robocza
O odzież roboczą musi się zatroszczyć pracodawca. Powinna być ona dostosowana do specyfiki wykonywanej pracy, a także do warunków oraz przepisów BHP.
Zwykle odzież roboczą stosuje się, kiedy pracownicy podczas wykonywania swoich obowiązków mogą ulec pobrudzeniu np. przy korzystaniu z różnych maszyn i urządzeń. Przepisy nie nakazują, czy odzież robocza powinna być używana czy nowa. Jednak przekazując pracownikom odzież do ponownego użycia, koniecznie należy zadbać o to, żeby była utrzymana w idealnym stanie.
Do najczęściej używanych elementów odzieży roboczej zaliczają się m.in. kamizelki, bluzy, koszulki, fartuchy, koszule, płaszcze, spodnie, rękawiczki, czapki, czy obuwie.
Odzież ochronna
Bardzo często odzież ochronna jest mylona z odzieżą roboczą. Jest to jednak duży błąd. Odzież ochronna przede wszystkim ma ochraniać pracownika przed różnymi zagrożeniami, które wiążą się z wykonywaną pracą jak np. czynniki chemiczne, mechaniczne czy atmosferyczne.
Odzież ochronna ma ochronić zdrowie pracownika i zapewnić mu największe bezpieczeństwo. Bez takiej odzieży i obuwia, wykonywanie pracy mogłoby się okazać niemożliwe i narażało by pracownika na utratę zdrowia i życia.
Warto zaznaczyć, że oprócz zwyczajnych elementów garderoby jak np. kombinezony, spodnie itd. w skład odzieży ochronnej bardzo często wchodzą dodatkowe elementy jak np. kask, gogle, okulary, ochraniacze, czy rękawice ochronne.
W zależności od tego jak duży jest stopień zagrożenia, odzież ochronną można przyporządkować do II lub II kategorii ŚOI.
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór zarówno odzieży roboczej jak i ochronne. Warto więc dokładnie przemyśleć zakupu i zdecydować się na elementy ubioru, które świetnie spełnią swoje założenia i będą wytrzymałe oraz bezpieczne.
Odzież roboczą i ochronną oferuje hurtownia BHP Nawigator - sprawdź, co znajduje się w asortymencie.