Osoby mieszkające na Górnym Śląsku powinny wiedzieć o tym, że funkcjonuje tam ponad 20 zakładów górniczych, które wydobywają złoża węgla kamiennego. Wpływ takim robót podziemnych może mieć ogromny wpływ na sąsiadujące budynki oraz grunty. Domy rodzinne czy pobliskie zakłady przemysłowe mogą doznać wielu uszczerbków, które będą wymagały naprawy. Jednak wyłożenie własnych pieniędzy na ten cel jest bardzo niekorzystne dla osoby poszkodowanej. Jak więc sobie poradzić z tym problemem?

 Odszkodowania za szkody górnicze

Z pomocą przychodzi profesjonalna kancelaria https://kancelariafortis.pl/odszkodowania-gornicze.html, która pomaga w otrzymaniu odszkodowania za szkody górnicze. Nie warto robić tego na własną rękę, ponieważ często może się to skończyć o wiele niższym odszkodowaniem lub jego zupełnym brakiem. Dzięki pomocy takiej kancelarii możesz otrzymać odszkodowanie wyższe nawet o kilkadziesiąt razy! Jak więc postarać się o zadośćuczynienie?

Dokładna dokumentacja

Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnej dokumentacji fotograficznej widocznych uszczerbków budynku. Do nich zaliczają się między innymi pęknięcia na ścianach, sufitach, przechylenia domu czy krzywa podłoga. Warto robić taką dokumentację co 2 lub 3 lata, dzięki czemu będziemy mieli stały podgląd na to, czy stan naszego budynku faktycznie się zmienia. Bez takiej dokumentacji możemy po prostu się przyzwyczaić do dyskomfortu.

Należy również pamiętać o tym, że sprawa szkód budynku wynikająca z działalności górniczych przedawnia się już po 5 latach. Jest to wbrew pozorom krótki okres, dlatego trzeba być uważnym co do poszczególnych zmian naszego domu. Bez odpowiedniej dokumentacji nie będziemy w stanie potwierdzić faktycznych uszczerbków budynku, przez co nie otrzymamy odszkodowania za wyrządzone szkody.

Czas trwania dochodzenia

Czas trwania dochodzenia bardzo często zależy od formy wytoczonej sprawy. Można to rozwiązać polubownie lub przez sąd. Sama procedura otrzymania odszkodowania za szkody górnicze nie jest ani prosta, ani szybka. Zazwyczaj postępowanie polubowne kończy się po około 7 miesiącach. Jeżeli jednak nie można się porozumieć z daną kopalnią i nie można w żaden sposób rozwiązać sprawy, należy się spodziewać, że przez drogę sądową możemy oczekiwać na zakończenie sprawy nawet do 2 lat.

Bardzo często zdarza się, że procesy te trwają po prostu długo. Jest to spowodowane utrudnioną współpracą z kopalnią. Zarządowi kopalni zdecydowanie nie jest na rękę zapłaty odszkodowania osobie poszkodowanej. Natomiast druga strona chciałaby jak najszybciej otrzymać zapłatę, ze względu na chęć naprawienia szkód. Oczywiście nie wszystkie kopalnie utrudniają takie procesy i z niektórymi można dogadać się polubownie. Należy jednak mieć to na uwadze, że rozstrzygnięcie sprawy w sądzie może być konieczne.

Najważniejsze kwestie

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest to, aby nie załatwiać takich spraw na własną rękę. Oczywiście jest to możliwe, jednak wystarczy jedno źle sformułowane zdanie i możemy otrzymać o wiele niższą kwotę odszkodowania niż powinniśmy. Dlatego warto udać się na pierwszą bezpłatną konsultację do kancelarii https://kancelariafortis.pl, dzięki czemu na spokojnie ustalą Państwo cały przebieg procesu.

Kolejną ważną kwestią jak już wyżej wspominaliśmy jest prowadzenie regularnej dokumentacji fotograficznej naszego budynku. Będzie ona stanowić niezwykle ważny dowód w sprawie odszkodowania za szkody górnicze.

Dodatkowo warto wiedzieć, że można się ubiegać o odszkodowanie w formie przywrócenia do stanu poprzedniego, który ma na celu przywrócić walory użytkowe oraz estetyczne przed wyrządzeniem szkody.