W poniedziałek kolejny raz dali o sobie znać oszuści. Podawali się za policjantów i nakłaniali do wypłacenia pieniędzy z banku. Zgromadzone na kontach oszczędności polecali wrzucać do koszy na śmieci lub przelać na wskazane konto. W taki sposób swoje oszczędności straciło dwoje mieszkańców województwa śląskiego. Szczęśliwie, w przypadku trzeciego pokrzywdzonego, zdołano zablokować przelew jego środków na konto oszustów. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie lub wypłacanie z pieniędzy z banku.
Co jakiś czas, w mediach i na policyjnych stronach, publikowane są apele nawołujące do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, głównie z osobami proszącymi o pieniądze. Cały czas oszuści modyfikują też swoje metody, jak choćby ostatnio "na listonosza"
W poniedziałek dwoje mieszkańców naszego województwa straciło swoje oszczędności, a trzecia osoba o mało nie dołączyła do grona osób zasilających konta oszustów. Ofiarami przestępców padli 66- letnia mieszkanka Mikołowa
Są też takie sytuacje, kiedy wielotygodniowa praca policjantów kończy się tymczasowym aresztowaniem tego typu oszustów. Ostatnio, dzięki zaangażowaniu
kryminalnych z Piekar Śąskich
, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie dwóch podejrzanych.Mając na uwadze dobro seniorów, policjanci organizują liczne spotkania, na których przestrzegają osoby w podeszłym wieku przed oszustami i omawiają sposoby działania przestępców. Dokładnie
takie spotkanie miało miejsce w tarnogórskim centrum kultury
, gdzie na sali zasiadło ponad 250 seniorów i każdy z nich otrzymał ulotkę.PAMIĘTAJ!
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!
Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłate z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.