• Podsumowanie działań "Bezpieczny Weekend-Wielkanoc" na Śląsku

  Świąteczny, długi weekend za nami. Dzisiaj o godzinie 6.00 zakończyła się prowadzona od piątku na terenie naszego województwa akcja "Bezpieczny Weekend-Wielkanoc". W tym czasie nad bezpieczeństwem na drogach czuwało 2104 policjantów drogówki wspieranych przez mundurowych z innych pionów służbowych. Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z głównych celów, jakie stawiają przed sobą policjanci ruchu drogowego.

 • Spotkanie wielkanocne w siemianowickiej komendzie

  I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Siemianowicach mł.insp. Krzysztof Burek z okazji zbliżających się świąt spotkał się z policjantkami, policjantami oraz pracownikami siemianowickiej komendy, aby złożyć im życzenia. Jak podkreślił wielu z policjantów w tym szczególnym czasie będzie pełniło służbę, niemniej jednak życzył im chwil wytchnienia w gronie najbliższych osób. Na "jajeczkowym" spotkaniu nie zabrakło zaproszonych gości, którzy na co dzień współpracują z policjantami

 • „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”

  W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach całego kraju, od dziś do poniedziałku prowadzone są ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”.

 • Po 29 latach służby przeszedł na emeryturę

  Pierwszy dzień służby w mundurze oraz ostatni są dniami, które z pewnością zapadają w pamięć. Wczoraj policjant z ruchu drogowego ostatni raz wykonywał czynności służbowe. Od dzisiaj jest zasłużonym emerytem, albowiem w mundurze służył 29 lat. Przez ten długi czas ciągle doskonalił swoje umiejętności i wiedzę jako policjant Wydziału Ruchu Drogowego. Podczas uroczystego pożegnania szef siemianowickich policjantów oraz kierownictwo złożyli asp.szt. Andrzejowi Szydzie podziękowania za służbę.

 • Kumpelska przejażdżka z marihuaną

  Nieumundurowani policjanci zatrzymali do kontroli osobówkę, którą podróżowało dwóch młodych mężczyzn. Po chwili okazało się, że jeden z nich ma schowany woreczek z zielonym suszem roślinnym. Mundurowi przeprowadzili badanie testerem, które wykazało, że jest to marihuana. 25-latek został zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków. Śledczy przedstawili ma zarzut. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet 1 rok więzienia.

 • Podsumowanie działań NURD

  61 wykroczeń to suma, na których przyłapani zostali kierowcy w obrębie przejść dla pieszych podczas wczorajszych działań NURD. Akcja miała zasięg ogólnokrajowy i trwała od 6.00 do 22.00. W działaniach brało udział 11 policjantów z ruchu drogowego. Dyscyplinowanie zmotoryzowanych, także tych na jednośladach oraz pieszych ma wpływać na zwiększenie ich bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy, że w tym miejscu należy zachować szczególną ostrożność.

 • Działania NURD rozpoczęte

  Od 6.00 na terenie naszego miasta oraz całego garnizonu śląskiego policjanci z drogówki prowadzą działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego – czyli "NURD". Podczas akcji policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów...

 • Pracownia Kreatywna H2O
  11:00 - 12:00

  Pracownia Kreatywna H2O
  17:00 - 18:00

  Kawa ziarnista gwarantuje na pewno świeżość i jakość kochanego przez miliony napoju. Jednakże aromat i smak zależą także od rodzaju ziaren, a nie jedynie od sposobu jej przygotowania i palenia. Odkryto już ponad 60 gatunków kawowca, ale wśród nich królują Robusta i Arabika, która zdominowała już ponad 2/3 rynku światowego.

  Ziarna ziarnom nierówne

  Kawowiec potrafi osiągnąć w naturze do 15 metrów. W hodowli natomiast regularnie przycina się gałęzie, aby jego wysokość nie przekroczyła dwóch metrów. Owocuje kilka razy w roku, kiedy to białe kwiaty po zapyleniu przeistaczają się w małe, czerwone owoce. Owoce te zawierają po dwa ziarna, pomiędzy którymi znajduje się tzw. ‘szew’. Ziarna Arabiki mają kształt podłużny, a dodatkowo są płaskie. Charakterystyczny jest tutaj także jasny zielony kolor i niska zawartość kofeiny. Smak w tym przypadku jest łagodny i bardzo aromatyczny.

  Aromat i smak nie do pobicia

  Robusta z kolei zawiera w sobie dużo więcej kofeiny, nawet o kilka procent w stosunku do wspomnianej wcześniej Arabiki. Ziarna Robusty mają kształt owalny, a jej smak jest mniej aromatyczny. Często również w praktyce miesza się oba gatunki ziaren, aby działanie napoju było bardziej pobudzające, zachowując jednocześnie niepowtarzalny smak. Inne rodzaje ziaren kawy to Excelsa i Liberika, jednak nie cieszą się one aż taką popularnością w tym momencie.

  Dlaczego kawą ziarnistą tak bardzo się zachwycamy?

  Dla wielu osób nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie dnia tym właśnie uwielbianym napojem. Rano jesteśmy jeszcze zaspani, ale zaczynamy się już budzić przy samym mieleniu kawy, jeśli nie przygotowaliśmy sobie jej jeszcze dnia poprzedniego. Piękny, intensywny zapach już zaczyna pobudzać nasze receptory. Następnie parzymy kawę, upajając się nadal niepowtarzalnym aromatem. Pijemy, cieszymy się jej wspaniałym smakiem i jednocześnie relaksujemy. Kawa ziarnista zdecydowanie podbiła serca ‘kawoszy’. Wiele osób twierdzi nawet, że dzięki niej dzień staje się lepszy. Jesteśmy w dobrym humorze i mamy dużo energii, aby rozpocząć pracę lub przejść do innych zajęć.

  Często słyszymy również, że nie ma nic lepszego niż dobra kawa i dobra książka. Szczególnie słowo ‘kawa’ w kontekście tylu rodzajów miłego spędzania czasu na pewno nie jest przypadkowo użyte.

  SCK Willa Fitznera
  16:00 - 19:00
 • Napadł na starszą kobietę

  Policjanci ustalili oraz zatrzymali mężczyznę, który w biały dzień zaatakował seniorkę i ukradł jej torebkę. Sprawca użył przemocy wobec 87-letniej kobiety, w wyniku czego przewróciła się ona na chodnik. Na całe szczęście zareagował świadek, który zajął się przerażoną seniorką i szybko powiadomił o całym zajściu mundurowych. W sprawie tej zostało wszczęte śledztwo. Okazało się, że 29-latek popełnił przestępstwo w warunkach tzw. recydywy, za co grozi mu teraz surowsza kara.