Czym są klucze dynamometryczne? Po czym poznać te najlepsze? Sprawdźmy!

Odpowiednie dokręcenie śrub czy nakrętek to podstawowy warunek bezpiecznych napraw. Bez właściwych narzędzi to pozornie proste zadanie może okazać się bardzo trudne, a wrażliwe elementy mogą ulec uszkodzeniu. Z pewnością przydadzą Ci się klucze dynamometryczne. Czym są i kiedy warto z nich skorzystać? Sprawdźmy!

Czym są klucze dynamometryczne?

Zdarzyło Ci się kiedyś zerwać gwint albo uszkodzić delikatny element na przykład podczas dokręcania śruby? A może nie wiesz, z jaką siłą dokręcić śrubę czy nakrętkę, aby z jednej strony zagwarantować bezpieczne połączenie, a z drugiej po prostu nie przedobrzyć? To problemy, które wyjątkowo często pojawiają się zarówno w profesjonalnych, jak i amatorskich warsztatach. Jak zwykle, odpowiedzią są profesjonalne narzędzia.

Klucze dynamometryczne to specjalistyczne narzędzia służące do dokładnego dokręcania śrub i nakrętek z precyzyjnie ustalonym momentem obrotowym (siłą dokręcenia). Ich głównym zadaniem jest zapewnienie, że połączenia są dokręcane z siłą dostosowaną do konkretnych wymagań.

Użytkownik – poprzez odpowiednią regulację klucza – określa moment obrotu. Dzięki temu możesz na przykład idealnie zastosować się do wskazań producenta i nie musisz obawiać się, że przez nieostrożność elementy ulegną przypadkowemu zniszczeniu. W przyszłości nie wystąpią także problemy z odkręceniem śrub czy nakładek.

Jakie klucze dynamometryczne wybrać?

Klucze dynamometryczne bez wątpienia powinny wejść w skład podstawowego wyposażenia każdego warsztatu – zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego. Jak dobrać odpowiednie modele? Przede wszystkim stawiaj na jakość. Pewność, że narzędzia przetrwają wiele napraw i będą po prostu niezawodne zyskasz wybierając klucze dynamometryczne Quatros.

Koniec końców klucze dynamometryczne bazują na stosunkowo skomplikowanym mechanizmie, więc po prostu nie warto iść na kompromisy. Na co zwrócić uwagę?

  • Zakres: jest wyrażony w niutonometrach. Im większy, tym większa możliwość regulowania siły dociągu.
  • Świadectwo kalibracji: przekonaj się, czy klucz dynamometryczny posiada świadectwo kalibracji wystawione na podstawie badań przeprowadzonych na certyfikowanych przyrządach pomiarowych.
  • Dokładność: producent powinien wskazać potencjalny margines błędu przy ustalaniu obrotu.
  • Materiały: klucze dynamometryczne powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia i po prostu porządnie wykonane. Dzięki temu upewnisz się, że poradzą sobie podczas wykonywania codziennych obowiązków w warsztacie.

Czym różnią się klucze dynamometryczne?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego odróżnia się od siebie klucze dynamometryczne, jest rzecz jasna ich rozmiar. W zakładach mechaniki pojazdowej najczęściej spotyka się:

  • klucz dynamometryczny 1/4”;
  • klucz dynamometryczny 3/8”;
  • klucz dynamometryczny 1/2".

Ale oczywiście nie brakuje calowych kluczy dynamometrycznych. Możesz spotkać również m.in. klucze dynamometryczne w zestawach z bitami.

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Co szczególnie ważne: poprawne używanie klucza dynamometrycznego jest niezwykle proste. Aby prawidłowo dokręcić śrubę, należy:

  • Ustawić moment obrotowy: najpierw ustal wymagany moment obrotowy zgodnie ze wskazaniami producenta. Klucz dynamometryczny posiada skalę, na której możesz ustawić żądaną wartość.
  • Dokręcić: przyłóż klucz do śruby lub nakrętki i dokręcaj do momentu, aż klucz „kliknie”, co wskazuje, że osiągnięto ustawiony moment obrotowy. Nie należy stosować dodatkowej siły po osiągnięciu tego momentu.

Pamiętaj także o tym, że okresowo warto sprawdzić kalibrację klucza, aby upewnić się, że wskazania są poprawne. Poza tym narzędzie nie potrzebuje szczególnej konserwacji.