Kocioł parowy elektryczny – czy spełnia standard H2 ready? Sprawdźmy!

Nie ulega wątpliwości, że kotły elektryczne to popularne na rynku rozwiązania. Zyskują one na znaczeniu, dzięki możliwości wytwarzania pary wodnej. Niskoemisyjne instalacje to przyszłość tej branży. Warto zwrócić uwagę na nowinki w zakresie zastosowania kotłów przemysłowych, które są zasilane paliwami alternatywnymi. To przyjazne dla środowiska instalacje, które nie pozostawiają śladu węglowego. Co je wyróżnia?

Kotły elektryczne – czym są?

Elektryczne kotły parowe to niskoemisyjne instalacje przyszłości. Najlepszym rozwiązaniem są kotły elektryczne, które są obsługiwane przez zaawansowane techniki sterowania, jak na przykład ilość dostarczanej wody, ciśnienie oraz wydajność.

Wspomniane urządzenia służą do podgrzewania wody celem wytworzenia pary wodnej o dużym ciśnieniu i wydajności. Lotna część wody z kolei może zostać wykorzystana do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania mieszkania. W tym przypadku można wyróżnić główne cechy elektrycznych kotłów parowych:

  • kotły elektryczne z funkcją jednofazową, które służą głównie do ogrzewania domu; te urządzenia wyposażone są w jedną grzałkę elektryczną, która podgrzewa wodę w kotle,
  • kotły elektryczne dwufunkcyjne stanowią nowatorskie rozwiązanie przeznaczone zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody użytkowej; najczęściej wyposażone są w dwie niezależnie pracujące grzałki elektryczne.

Przykładem jakościowych rozwiązań niskoemisyjnych są kotły parowe elektryczne BOSCH.

Warto tutaj zwrócić uwagę na alternatywne zasilanie paliwami ekologicznymi. Kocioł parowy UNIVERSAL ELSB to doskonałe rozwiązanie w zakresie minimalnego udziału śladu węglowego.

Co przemawia za zastosowaniem kotłów elektrycznych?

Co przemawia za zastosowaniem kotłów elektrycznych?

Kotły elektryczne to urządzenia, które posiadają wiele zalet. Zwłaszcza w odniesieniu do innych rozwiązań stosowanych w obecnych systemach cieplnych oraz wspomagania procesów technologicznych:

  • intuicyjna i bezproblemowa obsługa, która najczęściej odbywa się z poziomu dotykowego panelu operatorskiego,
  • są przyjazne dla środowiska, gdyż emitują minimalną ilość spalin do środowiska naturalnego,
  • oferują dużą wydajność w stosunku do innych urządzeń, które wykorzystują energię elektryczną, co oznacza, że zużywają znacznie mniej energii niż inne źródła ciepła.

W przypadku gdy piece elektryczne nie są użytkowane zgodnie z obowiązującymi standardami, należy wskazać na ich wady. Do nich należą:

  • znane są przypadki, kiedy kotły elektryczne są droższe w zakupie, aniżeli kotły opalane gazem ziemnym lub olejem opałowym,
  • elektryczne kotły parowe mogą być mniej wydajne w przypadku wysokich temperatur wody znamionowej,
  • kotły elektryczne mogą wymagać większych inwestycji w droższą instalację.

Powstaje zatem pytanie, jaki kocioł elektryczny wybrać, aby rozwiązanie to przyniosło jak najlepsze efekty dla każdego przedsiębiorstwa? Odpowiedź jest bardzo prosta: rozwiązania od BOSCH-LOOS.

Piec elektryczny – jaki wybrać?

Bardzo ważną cechą nowoczesnych kotłów parowych elektrycznych, a w szczególności kotła ELSB, jest wysoka sprawność wytwarzania pary nasyconej. Poprzez wykorzystanie energii elektrycznej jako źródła do produkcji pary, potencjalny inwestor może liczyć na zmniejszone koszty eksploatacji.

Zastosowanie energii elektrycznej wyklucza zapotrzebowanie instalacji np. na gaz, co stanowi nowoczesne, w pełni ekologiczne rozwiązanie przy utrzymaniu najwyższego poziomu wydajności.