Dzisiaj w trakcie akcji Roadpol Safety Days, która ukierunkowana jest na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO- zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, policjanci z siemianowickiej drogówki egzekwowali od zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, jak również pieszych, przestrzeganie obowiązujących przepisów. Dla zwiększenia widoczności pieszych rozdawali opaski odblaskowe. Zachęcali także do reagowania na łamanie prawa promując kampanię "Nie reagujesz-akceptujesz".

Siemianowiccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego chcąc zminimalizować ilość zdarzeń drogowych, kolejny raz wyłapywali z dróg wszystkich tych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów drogowych. Nadmierna prędkość lub jej niedostosowanie do warunków panujących na drogach to w dalszym ciągu jedne z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Jeśli dodać do tego jeszcze kierowanie po wypiciu alkoholu bądź zażyciu narkotyków, o tragedię już naprawdę blisko. Mundurowi z drogówki mierzyli radarem prędkość jazdy pojazdów oraz kontrolowali stan trzeźwości kierowców. W tym dniu piesi również byli na celowniku policjantów. Wtargnięcie na jezdnię, przechodzenie w miejscu niedozwolonym bądź na czerwonym świetle to wykroczenia, które najczęściej popełniają piesi. Oprócz egzekwowania przepisów i restrykcji, które obowiązują za ich nieprzestrzeganie, mundurowi pamiętali także o profilaktyce. Pieszych zachęcali do noszenia opasek odblakowych, szczególnie w porze jesienno-zimowej. Oprócz funkcji związanej z widocznością pieszych, opaski miały napisy promujące jazdę bez żadnego promila oraz reagowania na łamanie przepisów. Stróże prawa oprócz odblasków rozdawali także zawieszki zapachowe, które przypominały o tym, że należy trzymać się prawego pasa jadąc drogą o kilku pasach.

Działania ROADPOL SAFETY DAYS mają na celu promowanie świadomego i odpowiedzialnego zachowania wszystkich użytkowników dróg. Jest to istotne, ponieważ tylko wtedy, kiedy użytkownicy na drodze będą kierowali się rozsądkiem, to prowadzone działania mogą przynieść oczekiwany efekt.