Akcja Narodowego Czytania po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku czytaniem lektury Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". W tym roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zachęcił do wspólnego czytania "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa nr 5, która zaprosiła do odczytania fragmentu książki siemianowickiego dzielnicowego.

Dzisiaj Szkołę Podstawową nr 5 w Siemianowicach Śląskich odwiedził dzielnicowy sierż. Krzysztof Pradela, który został zaproszony do udziału w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie 2023". To już 12 odsłona tej akcji i w tym roku do odczytania została wybrana powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej obrazujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie jest obchodzone w tym roku.

W liście Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej napisał "...chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności...".

Przy okazji spotkania z uczniami policjanci zachęcali do czytania książek w formie papierowej badź ebooków. Przypomnieli także, że wakacje dobiegły końca i teraz przyszedł czas na naukę i sumienne wypełnianie swoich obowiązków.

 

  • na zdjeciu dzielnicowy z nauczycielką stoją przed uczniami
  • na zdjeciu na krzesłach siedzą dzielnicowi, obok uczennica czyta przemówienie
  • na zdjęciu przygotowana dekoracja tematyczna
  • na zdjęciu dzielnicowy czyta powieść, obok policjantka siedzi
  • na zdjęciu dzielnicowy czyta powieść
  • na zdjeciu policjanci otrzymują od nauczycielki podziękowania

Pliki do pobrania

  • tekst podziękowań
    13.93 KB