Policjant z drogówki przeprowadził szkolenie dla siemianowickich strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z zakresu poruszania się pojazdami uprzywilejowanymi, podczas którego przybliżył obowiązujące w tym zakresie przepisy. Wymieniono się także doświadczeniami i spostrzeżeniami z wyjazdów na akcje ratunkowe. Zarówno mundurowi, jak i strażacy zgodnie podkreślili, jak ważne jest umiejętne tworzenie korytarza życia przez kierowców i stosowanie się przez nich do obowiązujących przepisów.

Nie każdy kierowca do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od jego prawidłowej reakcji w sytuacji, gdy na jego trasie pojawi się pojazd uprzywilejowany. Czasami manewry kierujących bądź zachowania pieszych zdecydowanie wpływają na to, że kierowca pojazdu uprzywilejowanego nie może bezpiecznie i na czas dotrzeć na miejsce, gdzie pilnie oczekują na załogę pojazdu uprzywilejowanego. Z takimi problemami borykają się zarówno policjanci, jak i strażacy, którzy wyjeżdżają na interwencje, gdzie liczy się każda sekunda. Policjant z ruchu drogowego rozpoczął dzisiaj szkolenia dla strażaków z tematyki kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, które będzie kontynuował przez najbliższe parę dni. Jest to świetna okazja do wymiany swoich doświadczeń i spostrzeżeń.

Policjanci i strażacy przypominają kierowcom o obowiązujących przepisach dotyczących tworzenia "korytarza życia".

"K O R Y T A R Z    Ż Y C I A"  Prawo o ruchu drogowym:

art.9.1.Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. 

art. 9.2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;

2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

art. 9.3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego.

art. 9.4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do pojazdów zarządców dróg lub pomocy drogowej biorących udział w akcji ratowniczej.