Dzisiaj siemianowicka drogówka prowadzi działania pn. "Bezpieczny cyklista" oraz "Motocykl". W porównaniu do ogólnej liczby wypadków zaistniałych w ubiegłym roku 14,78% stanowiły wypadki z udziałem rowerzystów. Dlatego policjanci postanowili dzisiaj skrupulatnie przyjrzeć się wszystkim kierowcom poruszającym się na jednośladach. Podczas kontroli zachęcają rowerzystów do jazdy w kaskach oraz o zadbanie o należytą widoczność poprzez zastosowanie elementu odblaskowego.

Celem dzisiejszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa osób poruszających się na rowerach i motocyklach. Egzekwowanie od tych użytkowników dróg oraz kierowców pojazdów obowiązujących przepisów jest kluczem do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Policjanci z drogówki będą przyglądać się czy kierowcy ustępują pierwszeństwa cyklistom w miejscach, gdzie to obowiązuje, czy jest zachowany bezpieczny odstęp od rowerzysty podczas manewru omijania lub wyprzedzania. Jeśli chodzi o wykroczenia popełniane przez rowerzystów na celowniku będą takie jak: przejeżdżanie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych lub zza występującej przeszkody, nieprawidłowym korzystaniu z przejść dla pieszych czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. Policjanci sprawdzać także będą czy rowery nie pochodzą z przestępstwa oraz czy osoby jadące na nich nie wypiły wcześniej alkoholu.

Natomiast podczas kontroli motycyklistów policjanci będa im przypominać, że są odpowiedzialni nie tylko za bezpieczeństwo własne, ale także innych użytkowników dróg i to ich właściwe zachowania i postawy mają duży wpływ na to, co dzieje się na drogach. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez motocyklistów, które są głównymi przyczynami wypadków są: przekraczanie dozwolonej prędkosci jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Pamietajmy, że droga do bezpiecznej podróży rozpoczyna się od nas samych.