Za nami policyjne działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które odbywały się wczoraj w godzinach od 6.00 do 22.00. Na celowniku znaleźli się kierujący, piesi oraz rowerzyści. Przez kilkanaście godzin mundurowi ujawnili 32 wykroczenia popełnione przez kierowców i 5 przez pieszych. Zatrzymali także 2 sprawców przestępstwa, którzy kierowali na sądowym zakazie.

Wczoraj na celowniku policjantów z drogówki byli kierowcy, piesi oraz rowerzyści. Mundurowi bacznie przyglądali się ich zachowaniom, po to aby eliminować te niepożądane. W przestrzeganiu przepisów prawa bardziej zdyscyplinowani okazali się piesi, którzy popełnili tylko 5 wykroczeń. Wszystkie dotyczyły przechodzenia w miejscu niedozwolonym. Z kolei kierowcy najczęściej niedostosowywali prędkości jazdy w obszarze przejść dla pieszych. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ właśnie tam należny ograniczyć prędkość jazdy i zachować szczególną ostrożność. Tym bardziej, że z dniem 1 czerwca uległy zmianie przepisy właśnie w obrębie przejść dla pieszych. Za popełnione wykroczenia policjanci nałożyli na kierujących 27 mandatów karnych i zastosowali 5 pouczeń. Tym razem niezbyt korzystnie wypadli rowerzyści, gdyż 4 z nich jeździło na jednośladzie po spożyciu alkoholu.

Dodatkowo dzięki skrupulatnym kontrolom stroże prawa wyeliminowali z dróg 2 kierowców, którzy prowadzili pojazdy wbrew sądowym zakazom. Pierwszy wpadł już z samego rana. Był nim 27-letni siemianowiczanin. Kierowca miał orzeczone 2 zakazy, które kończyłyby się w tym roku. Jego naśladowca natomiast został zatrzymany wieczorem, ponieważ przekroczył prędkość jazdy. Wtedy okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania i nie może przez okres 4 lat prowadzić pojazdów mechanicznych. Zakaz ten kończyć się miał za 2 lata. Dodatkowo wobec innego zatrzymanego do kontroli kierowcy bmw, którym jechał 22-latek, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nieprawidłowości w stanie drogomierza.