Siemianowiccy policjanci kolejny raz informowali pieszych o nowych, obowiązujących od 1 czerwca przepisach, które ich właśnie dotyczą. Mundurowi zapoznawali pieszych z przepisami, które zakazują im używania telefonu komórkowego bądź innego urządzenia podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Jak pokazują policyjne statystyki od początku 2019 r. na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1639 zostało rannych – średnio mamy 2 ofiary wypadków każdego dnia! W co 12 ginie człowiek, a w co 2 zdarzeniu z udziałem pieszego notujemy osobę ranną lub zabitą. Sprawcą ponad 25% wypadków z udziałem pieszego jest właśnie on sam. Paradoksalnie na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54) uczestniczącej w nim osoby. Z przytoczonych danych wynika, że przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się pojawić. Brak skupienia uwagi i koncentracji na tym, co dzieje się na drodze jest zgubny i bardzo często tragiczny w skutkach. Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego i ma to swoje odzwierciedlenie w tragicznych statystykach.

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy, które dotyczą zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych. Już przed ich wejściem, siemianowiccy policjanci starali się zapoznać z nimi jak największą liczbę uczestników ruchu drogowego. Teraz, gdy obowiązują, kontynuują także te działania profilaktyczne. Naszym wspólnym celem jest, aby na drogach było bezpiecznie. A wpływ na to niestety nie ma patrol policyjny, ale każdy pojedyńczy uczestnik ruchu drogowego. Dzisiaj policjanci z drogówki na ulicy Kapicy, gdzie dosyć często dochodzi do zdarzeń z pieszymi na oznakowanych przejściach dla pieszych, przypominali o obowiązującym zakazie korzystania z telefonów komórkowych czy innych urządzeń i maksymalnym koncentrowaniu uwagi na tym, co dzieje się w obrębie przejścia, jak i podczas przechodzenia przez nie. Pomimo nadania pieszym nowym uprawnień polegających na ich pierwszeństwie już w momencie zbliżania się do przejścia, stroże prawa apelowali o zdrowym rozsądku i pamiętaniu, że poruszający się pojazd nie zatrzyma się nagle i ma odpowiednią długość drogi hamowania zależną od masy pojazdu, jego prędkości oraz warunków panujących na drodze. Policjanci zachęcali pieszych do noszenia o zmierzchu opasek odblaskowych, które razem z ulotkami z pierwszej pomocy im wręczali.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.41 MB)

Opis nagrania: audiodeskrypcja

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 352.18 KB)