Zapraszamy 21 kwietnia o godz. 17:00 do SCK – Zameczek na kolejną prelekcję z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Tym razem podczas spotkania poznamy miejsca w Polsce, które związane są z procesami czarownic. Poznamy też tragiczną historię „czarownicy” zza miedzy, czyli Katarzyny Włodyczkowej z Czeladzi, którą skazano i stracono za uprawianie czarów w 1740 r.
Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru od 07.04.2021 r. w SCK – Zameczek.
Polowanie na czarownice, czyli o tym, jak mężczyźni nienawidzili kobiet.
Czasy wczesnonowożytne nazywane są epoką polowań na czarownice. Wiele kobiet zostało wtedy powieszonych czy spalonych na stosie tylko dlatego, że ktoś oskarżył je o bycie czarownicami. Cześć z nich zginęła podczas przeprowadzania testów opracowanych przez prawników, lekarzy i księży.
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jaka jest geneza rozpętanej w tym okresie walki z praktykami magicznymi? Kim właściwie były czarownice? O co je oskarżano? Jak to wyglądało w Polsce?
Na te i inne pytania odpowiemy już na kolejnym spotkaniu z cyklu: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” oraz wskażemy miejsca w Polsce najbardziej związane z procesami czarownic.
Poznamy też tragiczną historię „czarownicy” zza miedzy, czyli Katarzyny Włodyczkowej z Czeladzi, którą skazano i stracono za uprawianie czarów w 1740 r.
+ Kalendarz Google
+ Eksportuj iCal
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DO ODBIORU OD OD 7.04 W SCK - ZAMECZEK