Zgodnie z artykułem 306a kodeksu karnego każdy kto zmieni wskazania drogomierza lub ingeruje w prawidłowości jego pomiaru popełnia przestępstwo zagrożone karą więzienia nawet do 5 lat. Policjanci podczas kontroli drogowej są zobowiązani sprawdzić stan licznika i odnotować go w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Gdy zostanie ujawniona rozbieżność, zostaje wszczęte postępowanie przygotowawcze, którego celem jest wyjaśnienie przyczyny cofnięcia licznika i osoby odpowiedzialnej za to.
Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi, kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesione do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.
Jeśli podczas czynności policjanci stwierdzą, że odczyt licznika jest nieprawidłowy, natychmiast wdrażane są czynności procesowe. Często nieprawidłowości te wynikają z błędu ludzkiego, np. omyłkowego wpisania zlych cyfr przez diagnostę. Warto osobiście skontrolować stan licznika i zweryfikować go z posiadaną dokumentacją.