Wynajem samochodów - wszystko, co trzeba wiedzieć

Zdarza się, że podróżując czy to w celach wypoczynkowych, czy zawodowych, korzystamy z autobusów, pociągów i samolotów. Jednakże na miejscu okazuje się, że przemieszczanie za pomocą auta byłby dużo wygodniejsze niż korzystanie z komunikacji publicznej. Rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu, gdyż z jednej strony mamy dosyć wygodną długą podróż innymi środkami, natomiast na miejscu podróżujemy wygodnie takim autem, jakie nas interesuje. Należy również pamiętać, że wynajem aut to nie tylko wypożyczalnie samochodów, ale także auta zastępcze od towarzystw ubezpieczeniowych.

Wypożyczenie samochodu

Decydując się na wypożyczenie samochodu, należy pamiętać, aby posiadać przy sobie prawo jazdy. Bez tego dokumentu auto nie zostanie wydane. Często planując podróż z wyprzedzeniem, można skorzystać z opcji rezerwacji np. na stronie https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-wroclaw/ . W ten sposób można sobie zapewnić dokładnie taki model, jaki nas interesuje. Plusem wcześniejszych rezerwacji jest czasami niższa cena. Natomiast ona zależy przede wszystkim od marki i modelu, jaki zostanie wybrany. Wypożyczalnie samochodów przeważnie dokonują rozliczenia za ilość dób, na które został wypożyczony samochód.

Wypożyczalnia samochodów może sobie zastrzec również wiek wypożyczającego i czas posiadania przez niego prawa jazdy. Częstą praktyką jest wymaganie od klientów ukończonych 21 lat i posiadania uprawnień od 1 roku. W przypadku aut luksusowych granice te mogą być przesunięte. Wynajmując auto, należy sprawdzić, czy ma ono aktualne badanie techniczne oraz ważne ubezpieczenie OC. W większości przypadków samochody mają również wykupioną polisę AC i warto tutaj dopytać wcześniej o koszty udziału własnego, który zależy od klasy samochodu. Na ogół istnieje możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, które zwolni wypożyczającego z wyżej wymienionych opłat. Ponadto samochód, przed odbiorem oraz zwrotem, powinien być zatankowany do pełna. Duża część wypożyczalni w swojej ofercie ma usługę sprzątania samochodu, którą należy wykupić, jeśli wypożyczający nie chce tego robić osobiście.

Wynajem bezgotówkowy z OC sprawcy

Tak jak wspomniano na wstępie, wynajem samochodów to termin, który obejmuje również auta zastępcze. Niektóre wypożyczalnie oferują samochód zastępczy z OC sprawcy. W takim przypadku poszkodowany może korzystać z auta na czas jego naprawy i załatwienia wszelkich niezbędnych formalności, a rozliczenie następuje w formie bezgotówkowej. Jeżeli mowa o uszkodzeniu, to ma się na myśli taką niesprawność, która wyklucza auto z ruchu publicznego.

Przykładowo można otrzymać samochód zastępczy z OC Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. Wypożyczalnia oddaje wtedy do użytku samochód takiej samej klasy, jaki posiadał poszkodowany. Należy tutaj pamiętać, że wiek uszkodzonego auta nie ma znaczenia.

Podsumowując, wynajęcie auta to świetne rozwiązanie dla wszystkich niezależnie od celów podróży. Jednakże, przed podpisaniem umowy należy ją bacznie przeczytać i dopytać o wszelkie nieścisłości, aby nie mieć problemów przy zwracaniu auta. Biorąc udział w kolizji drogowej, trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnić poszkodowanym auto zastępcze.