Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskie wspólnie z Prezydentem Miasta Siemianowice Śląskie podjęli walkę z oszustami, których celem są seniorzy. Jednym z elementów akcji są ulotki, które były przekazywane przez dzielnicowych wraz z pracownikiem Urzędu Miasta w filiach banków na terenie miasta. Z kolei na parafiach będą umieszczone plakaty informujące o tym jak uchronić się przed oszustami.

Komendant z siemianowickiej komendy wraz z Prezydentem miasta Siemianowice Śląskie podjęli wspólne działania przeciw wzmożonej aktywność osób usiłujących wyłudzić od ludzi starszych gromadzone przez nich oszczędności. Osoby w podeszłym wieku poddane wyrafinowanej emocjonalnej manipulacji, przestają postępować racjonalnie i w imię ratowania „z opresji” swoich najbliższych podejmują swoje, gromadzone przez wiele lat oszczędności, które następnie przekazują w ręce oszustów, podszywających się pod policjantów, listonoszy czy pracowników administracji.

Dzielnicowi na swoich podległych rejonach wraz z pracownikiem Urzędu Miasta rozpoczęli akcje informującą seniorów o jakże wielki zagrożeniu. Wspólnie przekazano ulotki pracownikom banków, którzy bacznie będą się przyglądać wszystkim podejrzanie wyglądającym transakcjom.

Następnie przekazano plakaty na parafie na podległych rejonach służbowych. Umieszczone plakaty oraz ulotki informują o pięciu ważnych zasadach:

1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

2. Policjant nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.

3. Nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych osobie, której nie znamy, nie jesteśmy pewni, której nie ufamy.

4. Pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś wskazanym przez oszusta, odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno.

5. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną.

W razie wątpliwości zadzwoń pod ten numer: 32 220 05 44 lub 112.